Himmler és köre „árja” miszticizmusa váltotta volna fel a kereszténységet a Harmadik Birodalomban
2021. március 3. 15:16 Múlt-kor
Szaporító kolostorok, árja Jézus, atlantiszi ősgermán istenemberek és tibeti föld alatti civilizáció. A náci fajelmélet gyökerei javarészt zavaros okkult tanokra vezethetők vissza. Bár időnként maga Adolf Hitler is igyekezett alkalmazni a különböző mágikus fogásokat a tömegek befolyásolására, a misztikus eszmék Harmadik Birodalom keretei közé történő adoptálásában a baromfitenyésztőből az SS-birodalom fejévé emelkedett Heinrich Himmler járt az élen, aki gyakorlatilag az államvallás szintjére emelte az okkultista fantazmagóriákat. Az eszement kultusz templomává a wewelsburgi SS-kastélyt tette meg, ahol középkori beavatási szertartásokkal készítették fel az ezoterikus ideológia ifjú harcosait az alsóbbrendű fajok elleni küzdelemre. Himmler vezetésével 1935-ben még egy áltudományos szervezetet is létrehoztak, amelynek feladata a fajelmélet tudományos igazolása lett.
Korábban
„Degenerált” zsidó árják
A náci okkultizmus előfutárait keresve egészen a 18–19. század fordulójáig kell visszamennünk. Bár a jelentős költő, filozófus Friedrich Schlegel (1772–1829) még nem képviselt szélsőséges antiszemita nézeteket, gondolatai később elméleti alapként szolgáltak a fajelmélet legfőbb teoretikusai számára. Schlegel teóriája szerint az első civilizáció Indiában alakult ki, és a nyugati civilizációt is az északnyugatra vándorolt harcos, felsőbbrendű indiai elit tagjai, az árják (nemesek, erényesek) hozták létre.
A faji ezoterika sokat merített az orosz okkultista, Helena Petrovna Blavatsky (1831–1891) által megalapozott misztikus vallási irányzatból, a titkos tudás létét feltételező ún. teozófiából. Madame Blavatsky egy ősi, Tibet központtal kiépített, föld alatti világot vizionált, amelynek lakói még birtokában voltak az azóta már elveszített titkos tudásnak. Elmélete szerint a történelemben ún. gyökérfajok váltják egymást, és jelenleg az árja rassz uralja a Földet. Úgy vélte, még a zsidók is árják, ám spirituális értelemben degeneráltabbak más népcsoportoknál.
A később a náci ideológusok által felkarolt árja misztikus eszmék legfontosabb képviselői a 19. század végi, 20. század eleji Bécsben bukkantak fel. A német nemzeti ideológiát és az okkultizmust elsőként Guido von List (1848–1919) keresztezte egymással. A pángermán gondolat atyjának tekintett áltudós elsősorban a Madame Blavatsky által kidolgozott teozófiai hagyományokra támaszkodott elmélete felállításánál.
Már a 19. század végi műveiben is összeesküvéssel vádolta a zsidó népet, amelynek célja, hogy megsemmisítse a tiszta európai nemzeteket. Nézetei szerint a magasabb rendű fajok bukását az alacsonyabb rendűekkel való keveredés okozta, és a további „korcsosuláshoz” a fajvédelemmel szemben a felebaráti szeretetet hirdető kereszténység is nagyban hozzájárult.
A germán fősten, Wotan kultuszára támaszkodó teoretikus úgy vélte, az ősi tudás átadására szolgáló rúnaábécék segítségével, valamint a vér és faj megtisztítása révén lehetővé válhat a germán civilizáció egykori hatalmának felélesztése. Asztrológiai számításai alapján megjövendölte, hogy az árjo-germánok 1932-ben fogják létrehozni elpusztíthatatlan birodalmukat. Az évszám tekintetében alig tévedett, a végkifejlet azonban másképp alakult.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.