2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Harminc év után ment ki az utcára Nepál "élő istennője"

2015. július 21. 10:46 MTI

Harminc év után először kényszerült a földrengés miatt az utcára saját lábán kimenni Dhana Badzsracsarja, Nepál legidősebb kumarija, azaz élő istennője. Azelőtt csak gazdagon díszített gyaloghintókon jelent meg a nyilvánosság előtt.

A 63 éves nő a Nepálban április 25-én bekövetkezett, 7,8 erősségű földrengés miatt volt kénytelen "megtenni az elképzelhetetlent": megszakítani harminc éve tartó elszigeteltségét és elhagyni az otthonát. Azelőtt csak gazdagon díszített gyaloghintókon jelent meg a nyilvánosság előtt.

A himalájai országban fiatal, serdülőkor előtti lányokat választanak ki, hogy pár évig az isteni női energia megtestesítőiként imádhassák a hindu és nepáli buddhista hívők. Hitük szerint a szigorú fizikai feltételeknek megfelelő lányokban reinkarnálódik Teludzsa istennő. A néhány évig vallási szolgálatot teljesítő lányok elszigetelten élnek, a nyilvánosság előtt csak fesztiválok idején és más különleges alkalmakkor jelennek meg. Nemcsak a hívők látogatják meg őket, hogy imádkozzanak hozzájuk, hanem kedvelt turistalátványosságok is.

Dhana kumari kivételt képez, mert a hagyományok szerint a lányokat menstruációjuk kezdetekor elhagyja az istennő. A vérveszteség vagy a betegség az isteni jelenlét eltávozásának a jele. Dhana azonban állítólag sohasem menstruált, ezért egészen 30-as éveiig megmaradhatott az élő istennő tisztségében. Végül a nyolcvanas években, 32 éves korában "leváltották", mert az akkori uralkodó túl idősnek találta.

Az akkor is már szokatlanul túlkoros élő istennő viszont nem értett egyet a döntéssel, ezért otthon folytatta vallási feladatát. Ezt azért is tehette meg, mert - ellentétben a fővárosi kumarikkal, akiknek a világtól elzártan, az óváros palotatemplomaiban kell élnük - Dhana születési helyén, Patan történelmi városban - és más vidéki településeken - az élő istennők otthon maradhatnak családjaikkal a vallási szolgálattétel ideje alatt.

Dhana annak ellenére fogadja a híveket otthonában, hogy hivatalosan már nem kumari, vagyis istennő. Úgy fogalmazott: bár a papok az uralkodó parancsára "nyugdíjazták", ő továbbra is eleget tesz kötelességének. Minden nap felöltözik és kifesti magát a hagyományoknak megfelelően, a különleges alkalmakkor pedig piros és sárga porokból egy harmadik szemet fest a homlokára és elfoglalja bronz kígyófaragásos fatrónját.

Dhana 2001-ben ugyancsak kumarinak választott unokahúga azt mesélte, hogy a földrengés óta nagynénje leginkább csak imádkozik, olyannyira megviselte a természeti katasztrófa. "Lehet, hogy az istenek haragszanak, mert az emberek már nem tisztelik annyira a hagyományokat" - mondta a leghosszabb ideje élő istennőként szolgáló nő.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár