2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egy rocksztáranyuka mentette meg az Apollo–13 űrhajósainak életét

2023. február 14. 16:04 Múlt-kor

Az életmentő program megírása

A statisztikák szerint ekkoriban az Egyesült Államokban a bármiféle mérnöki végzettséggel rendelkező személyek mindössze 0,5%-a volt nő – és ez a TRW-nél sem volt másként: Cohen volt az egyetlen hölgy a munkahelyén. Részt vett a Minuteman ballisztikus rakétát vezérlő számítógépes rendszer fejlesztésében, az Apollo-program holdkompját irányító programok megírásában, és a TDRSS műholdas kommunikációs rendszer földi elemeinek kidolgozásában is.

Cohen számára a munka volt minden. 1969. augusztus 28-án, amikor legkisebb fia, Jack Black megszületett, még az irodában kezdte a napot: legidősebb fia, Neil Siegel visszaemlékezése szerint „amikor ideje volt elindulni a kórházba, magával vitte kinyomtatva a feladatot, amelyen dolgozott. A nap folyamán később felhívta a főnökét, hogy megoldotta a problémát… ja és igen, a baba is megszületett.” (Cohen és Bernard Siegel az 1960-as évek közepén elváltak, a nő ezután a szintén szakmabeli Thomas Blackhez ment feleségül.)

Minden munkája közül azonban az Apollo űrmissziókhoz fejlesztett, a küldetés feladása esetén az űrjárművet a Földre visszairányító rendszerre volt a legbüszkébb. Amikor az Apollo–13 legénységének élete forgott kockán 1970 áprilisában, az asztronauták a Cohen által fejlesztett rendszert használva tértek vissza épségben.

„Édesanyám általában az Apollo-programon végzett munkáját tartotta karrierje fénypontjának” – mondta el Neil. „Ott volt, amikor az Apollo–13 űrhajósai köszönőlátogatást tettek a TRW telepén Redondo Beach-en.”

Az űrhajósok megmentése azonban nem az egyetlen jelentős tette volt. Cohen azt is szerette volna, ha a hozzá hasonló érdeklődésű fiatal lányok tisztán kijelölt utat kapnak a tudományos és matematikai életpályák felé.

Nyugdíjba vonulása után harmadik férjével, David Katz-cel közösen a reáltudományok iránt lelkesítő könyveket írt és adott ki a fiatalabb korosztályokat megcélozva. Cohen elmondta: kislányként sosem kapott efféle lelkesítést, csak otthon, a szüleitől, és ezen szeretett volna az utókor gyermekei számára változtatni.

Judith Love Cohen 2016. július 25-én, 82 éves korában hunyt el. Habár a legtöbben Jack Black anyjaként ismerhetik, a színész-zenész az elsők között ismeri el szülője páratlan eredményeit. 2019-ben anyák napján a közösségi oldalán egy fényképet osztott meg Cohenről az egyik általa tervezett műhold mellett, az alábbi szöveggel:

„Judith Love Cohen. Űripari mérnök. Gyermekkönyvíró. Négy gyermek szerető édesanyja.”

„Hiányzol, Anyu.”

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Jack Black a Kung Fu Panda 2 premierjén, 2011. (kép forrása: Wikimedia Commons / Eva Rinaldi / CC BY-SA 2.0)A Minuteman II interkontinentális ballisztikus rakéta tesztkilövéseA NASA houstoni küldetésirányító terme az Apollo–13 misszió idején, 1970.
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár