Egy eddig csak leírásokból ismert középkori híd nyomaira bukkantak Ljubljanában
2021. augusztus 5. 12:52 MTI
Egy eddig csak feljegyzésekből ismert középkori híd létezésére találták meg az első tárgyi bizonyítékokat a szlovén fővárosban a Ljubljanica folyó mentén végzett ásatások során.
Korábban
A régészek a legendás Zlata Ladjica (Aranyhajó) fogadó felújításához kapcsolódva végeztek feltárásokat Ljubljana óvárosában, a Jurčič téren, amikor rátaláltak a hajdani Hentesek hídja alapjaira. Erről a hídról a legkorábbi közvetett feljegyzés egy 1280-as utalás egy Régi hídra ott, ahol jelenleg a Hármashíd található. A Régi híd emlegetése azt jelenti, hogy addigra felépült egy új átkelő – a Hentesek hídja – ott, ahol jelenleg a Cipészek hídja íveli át a Ljubljanica folyót.
Martin Horvat, a Ljubljanai Múzeumok és Galériák (MGML) régésze szerint az ősi híd először valószínűleg tisztán fából készült, beleértve a hídfőket is mindkét parton.
Az elmúlt hónapokban feltárt hídfők későbbiek, valószínűleg 14. századiak, már téglából épültek, míg maga a híd továbbra is fából lehetett.
A fából készült hidat a 19. század második felében egy vashíd váltotta fel, amelyet Johann Nepomuk Hradecky polgármesterről neveztek el. A Hradecky-híd helyén az 1930-as években épült meg a jelenlegi átkelő, a Cipészek hídja, amelynek terveit Jože Plečnik világhírű szlovén építész, várostervező készítette – az ő ljubljanai épületeit a múlt héten ismerte el a világörökség részének az UNESCO.
A Ljubjanica hídjait a rajtuk űzött mesterségekről nevezték el. A Hentesek hídján 16. századi feljegyzések szerint mészárszékek működtek, amelyeket azonban a 17. század elején betiltottak a bűz és a vízszennyezés miatt. A hentesek boltjait később más iparosok, köztük cipészek foglalták el, innét ered a Cipészek hídja elnevezés.
A Jurčič téri ásatásokon több más érdekes felfedezést is tettek, római és középkori rakpartmaradványokat, meglepetésre egy 12. századi kovácsműhelyt, továbbá egy hatalmas 17. század végi vagy 18. század eleji szennyvízcsatornát is találtak.
Az Aranyhajó másik oldalán végzendő feltárások során a régészek a kovácsműhelyhez kapcsolódó további leletekre számítanak, valamint további középkori és későbbi rakpartrészeket remélnek kiásni.
Martin Horvat szerint hajdan ez a Berg néven ismert környék volt Ljubljana fő kikötője a Ljubjanica folyón, raktárakkal és vámházzal. A régész reméli, hogy sikerül megtalálni a vámház alapjait is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap