2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Felújítják a pakisztáni Lahore erődöt

2004. szeptember 23. 13:05

Lahoreben felújítják a nagymogul királyság egykori fővárosának központját. Az UNESCO mellett NORAD norvégiai segélyszervezet és az amerikai Getty Alapítvány is beszáll az 1981 óta világörökségi védelem alatt álló erőd renoválásába.

A Lahore erődöt a 14 évesen trónra került Akbar mogul király építtette az 1560-as években egy korábbi erőd alapjain, majd iszlám birodalma fővárosává nevezte ki 1584 és 1598 között.

 

 

Mughal-dinasztia
A mughal vagy mogul elnevezés az apai ágon Timur Lenktől, anyai ágon Dzsingisz kántól származott muzulmán dinasztia- és birodalomalapító Babartól ered, akinek iszlám vallású harcosait nevezték mughaloknak azaz bátor mongoloknak a hinduk. Urdu nyelvük a hindusztáni nyelv arab jegyekkel írott változata.
A Kabultól egészen a Gangesz-torkolatig terjedő birodalmat megörökölt Dzsahangir megnagyobbította a Lahore erődöt, s további palotákat is emelt a területén.

 

Dzsahangir fia, a Lahoreben született, nevéről a világ királyaként ismert Sah Dzsahan főként Delhiben építkezett: nevéhez fűződik a Vörös erőd és a Nagymecset. Az agrai erődben márványpalotát emeltetett, legkedveltebb felesége Mumtaz Mahal (a palota dísze) számára épült az agrai Tadzs Mahal és a lahore-i tükörpalota, a Shish Mahal.

 

Az utolsó nagy mogul uralkodó Aurangzeb (1658-1707) hatalma már az egész Hindusztáni-félszigetre kiterjedt. Ő építtette a Lahore erőd leghíresebb épületét, Pakisztán legnagyobb mecsetét, a Badshahi mecsetet, illetve a lahore-i erőd Alamgiri bejáratát.

 

A norvégiai NORAD (Norwegian Agency for Development Cooperation) segélyszervezet 2004 novemberben a tervek szerint 500 ezer dollárt bocsát a helyi pakisztán hatóságok rendelkezésére, melyet a világörökségi védelem alatt álló 12 kapus erőd főbejáratának felújítására kívánnak költeni.
A NORAD korábban 900 ezer dollárral támogatta az erőd területén található  Shish Mahal tükörpalota felújítását. Az amerikai Getty Alapítvány 75 ezer dollárt, az UNESCO további 50 ezer dollárt szán a Shalamar Kert rendbetételére.

 

Lahore erődítménye és a benne található Shalamar kert illetve a tükörpalota 1981 óta szerepel az ENSZ világörökségi listáján.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár