Egy tánc az élet: megjelent a Táncművészeti Egyetem néptánctagozatának történetét feldolgozó könyv
2022. október 21. 19:34 MTI
Egy tánc az élet címmel gazdagon illusztrált kötet jelent meg a Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) néptánctagozatának elmúlt 50 évéről. A kiadványt csütörtökön mutatták be Budapesten.
Korábban
Mint az MTE csütörtöki közleményében írták, az egyetem jogelőd intézményében, az Állami Balett Intézetben 50 éve kezdődött el a professzionális néptáncművész-képzés.
Az évforduló alkalmából összeállított magyar és angol nyelvű kötet gazdag fotóanyaggal illusztrálva mutatja be a néptáncoktatás és a néptánctagozat elmúlt 50 évének történéseit és kiemelt művészeit. A kötetet csütörtökön az egyetem oktatói, tanulói, a táncélet meghatározó szereplői előtt mutatták be.
Felidézték, hogy a hazai táncélet a második világháború után átalakult. A szovjet típusú kultúrpolitika a balett és a néptánc fejlesztésére helyezte a hangsúlyt: a Magyar Állami Operaház balettegyüttesét alkalmassá tették egész estét betöltő balettek előadására, és kialakították a hivatásos néptáncegyüttesek rendszerét is.
Ebben az időszakban ugrásszerűen nőtt az amatőr néptánccsoportok száma: 1946-ban száztíz, 1947-ben kétszázötven, 1948-ban négyszáz, 1949-ben pedig már kétezer ilyen közösség működött. 1950 szeptemberében megnyílt az Állami Balett Intézet, amelynek neve 1990-től Magyar Táncművészeti Főiskola, 2017-től pedig Magyar Táncművészeti Egyetem lett.
A már 1983-ban főiskolai rangra emelt, általános iskolát, gimnáziumot, továbbá középiskolai kollégiumot is fenntartó intézmény a hazai művészeti felsőoktatásban egyedülálló képzési modellt honosított meg. Az intézmény képzési kínálatában a néptánc a kezdetektől fogva jelen volt, és mindmáig meghatározó jelentőségű – hangsúlyozták.
„Az Egy tánc az élet – A Néptánc Tagozat 50 éve című kötet ennek történeti alakulását tekinti át, felidézve a kiemelkedően gazdag és nemzeti szempontból meghatározó kulturális értéket képviselő hazai néptánc és néptáncképzés főbb állomásait” – írták a közleményben.
A kötetet Sztanó Hedvig Martin György-díjas néptáncművész, filmrendező mutatta be. Az esemény alkalmából tarott beszélgetésben Hortobágyi Gyöngyvér Harangozó Gyula-díjas táncművész, néptáncpedagógus, a néptánc tanszék korábbi vezetője, a könyv egyik szerkesztője; Váradi Levente fotóművész; Csillag Pál, Magyar Ezüst Érdemkereszttel díjazott balettmester és fotóművész, valamint Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora vett részt.
A könyvbemutatón adták elő a Generációk találkozása című műsort, amelyben az elmúlt ötven év képviseletében az első évfolyam táncosai és a mai fiatalok is közreműködtek.
Az eseményen a résztvevők megemlékeztek Zórándi Máriáról, az MTE korábbi rektoráról, aki 2010-ben hunyt el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap