Az 1950-es években nem akarta kiállítani, most átveszi a British Museum a hatalmas elefántcsont-gyűjteményt
2018. július 2. 13:04 MTI
Több mint 500 elefántcsonttárggyal bővült a British Museum gyűjteménye, Sir Victor Sassoon kollekcióját adományként kapta a múzeum. Korábban nem akarták kiállítani, a mostani döntésük összefügg az elefántcsont-kereskedelemre vonatkozó szigorú, új szabályozás bevezetésével Nagy-Britanniában.
Korábban
A londoni British Museum több mint 500 kínai eredetű elefántcsonttárgyat fogadott be gyűjteményébe adományként a néhai Sir Victor Sassoon híres kollekciójából, az elefántcsontból faragott 556 alkotásra ő maga tett szert 1915 és 1927 között.
A brit állampolgárságú iraki zsidó üzletember, aki Olaszországban született, de élete nagy részét Indiában és Kínában töltötte, 1961-ben halt meg a Bahama-szigeteken. Az i. e. 2. évezred és a korai 20. század közötti időszakból való kínai faragványok között a buddhizmus és a taoizmus alakjainak szobrai, valamint egyebek között ecsettartók és művészien kidolgozott, kis méretű asztali paravánok sorakoznak.
A tárgyak egy része a British Museum nemrég felújított Hotung galériájában kapott helyett, a többi alkotást előzetes időpont-egyeztetéssel lehet megnézni. Az 1950-es évek elején Sassoon felajánlotta gyűjteményét az intézménynek, amely azonban nem élt a lehetőséggel részben amiatt, mert az üzletember azt akarta, hogy egy egész bemutatótermet szenteljenek az alkotásoknak. Az, hogy most mégis kiállítják, egybeesik az elefántcsont-kereskedelemre vonatkozó szigorú, új szabályozás bevezetésével Nagy-Britanniában.
A jelenleg még a brit parlament előtt lévő törvényjavaslat mentességet biztosítana a múzeumok számára, lehetővé téve, hogy hozzájussanak a történelmi jelentőségű elefántcsonttárgyakhoz. A British Museum igazgatója, Hartwig Fischer azt mondta, hogy az intézmény „a globális elefántcsont-kereskedelem betiltása mellett áll”.
Ugyanakkor hozzátette, a Sassoon-gyűjtemény egy évszázaddal ezelőttről származik és kulcsfontosságú, hogy az ilyen fontos történelmi relikviák múzeumokhoz kerüljenek. Azt is elmondta, hogy a kollekció révén „a British Museum globális központként fog szolgálni az elefántcsonttárgyak tanulmányozására”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap