Porosenko eltörölte a szovjet hadsereg ünnepét
2014. október 14. 13:34 MTI
Petro Porosenko a szovjet múlttal való szakítás jegyében a haza védőinek napját február 23-ról október 14-re helyezte át kedden közzétett rendeletében. Míg az első dátum a Szovjet Hadsereg és a haditengerészet hivatalos ünnepe volt a Szovjetunióban, október 14-ét az 1942-ben létrejött Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) megalakulása napjának tekintik.
Korábban
A rendelet értelmében az államfő új ünnepet hozott létre "az Ukrajna függetlenségének és területi egységének védelmében tanúsított férfiasság és hősiesség, a katonai hagyományok és az ukrán nép győzelmeinek tiszteletére, valamit a hazafias érzelmek erősítése érdekében", amelyet mostantól minden év október 14-én ünnepelnek. Egyúttal a dokumentumban semmisnek minősítette a 1999-es elnöki rendeletet, amelyben február 23-át a haza védői ünnepének nyilvánította Leonyid Kucsma akkori államfő.
Február 23-a a Szovjetunióban 1922-től a Vörös Hadsereg, majd később a Szovjet Hadsereg és a haditengerészet hivatalos ünnepe volt. A Szovjetunió széthullását követően lett a haza védőinek napja, amelyen tulajdonképpen azokat a férfiakat ünnepelték, akik a hadseregben vagy a rendvédelmi szerveknél szolgáltak. Az ukránok körében népszerű ünnep volt, általában szokás volt minden férfit felköszönteni ezen a napon, úgy, mint március 8-án a nőket.
Viktor Juscsenko volt államfő - aki 2005-2010 között töltötte be az államfői tisztet - már tett kísérletet a szovjet hagyományok megváltoztatására, és december 6-át nyilvánította az ukrán hadsereg napjává. Az ukránok zöme azonban továbbra is február 23-án köszöntötte fel a férfiakat. 1999-től október 14-ét az ukrán kozákság napjaként ünnepelték. Egyben vallási ünnep is: a Szűz Mária oltalmának napja. Ugyancsak október 14-ét tekintik az 1942-ben létrejött Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) megalakulása napjának.
Kedden a nacionalista Szabadság párt mintegy háromezer híve gyűlt össze a kijevi főtéren, a Majdanon, ahonnan a parlament épülete elé vonultak, hogy követeljék az UPA elismerését a második világháború olyan résztvevőjeként, amely Ukrajna függetlenségéért és szabadságáért harcolt. A felkelő hadsereg elismeréséről szóló törvényjavaslat egyébként szerepel a parlament keddi plenáris ülésének napirendjén. Az UPA történelmi megítélése máig vitatott. A partizánsereg egy ideig együttműködött a náci németekkel, majd szembefordulva velük egyszerre harcolt ellenük és az előrenyomuló szovjet hadsereg ellen is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap