Droghasználatra buzdító tanítás az 1700 éves egyiptomi falakon
2014. február 17. 09:38
Az egyiptomi Dakhla oázisban található iskolaépület falán kutatók 1700 éve lejegyzett Odüsszeia-idézeteket fedeztek fel, továbbá görög nyelvű szövegeket találtak, amelyekben a tanár a tökéletes retorikai készségek elsajátítására, valamint a kemény munkára ösztönözte a nebulókat. Ez az eddigi egyetlen olyan építmény, amelyről biztosan tudjuk, hogy oktatásra használták a római uralom alatt álló Egyiptomban.
Korábban
A Nílustól 320 kilométerre nyugatra található Dakhla oázisban fekvő Amheida egyik épületén 1700 éves görög nyelvű írást fedeztek fel a kutatók. Az építmény, amelyet később palotává építettek át, minden bizonnyal iskolaként funkcionált, ahol a tanár a nyomaték kedvéért a falakra írta a tanulókat keményebb munkára és szorgalomra buzdító bölcsességeit.
Az oktató motivációs sorai mellett Homérosz Odüsszeiájából vett idézeteket is felrótt a falra. Mégpedig azokat a strófákat, amelyek tulajdonképpen az ősi "kábítószer-használatról" szóltak, amikor trójai Helené vacsoravendégeinek "varázsos szert hintett, amit ittak, a borba, fájdalom- és haragűzőt, mely feledést hoz a bajra, mindre". Egyes kutatók szerint ópium lehetett ez a "varázsszer".
"Ki ezt, miután keverőbe keverve lenyelte, aznap az orcáján nem perdül végig a könnye" - folytatódik a festett szöveg. A szakértők úgy vélik, azért került a falra a több ezer éves idézet, hogy az egyiptomi nebulók lemásolják és pozitív jelentését magukévá tegyék. Egy másik, görög nyelvű bölcsesség így szólt: "Legyetek bátrak, fiaim, a nagy isten (Hermész) megadja nektek a sokrétű erény koronáját", majd így folytatódik: "Dolgozzatok keményen, a fáradalmak teszik férfivá a férfit!"
Az iskolát már 1979-ben felfedezték, de csak a 2000-es években kezdődtek meg az ásatások, amelyek során már korábban is felbukkant egy-egy "falfirka". Az épület azért egyedülálló, mert a rómaiak uralta Egyiptomban ez az első épület, amelyről biztosan tudjuk, hogy gyermekek oktatására használták, magyarázta Raffaella Cribiore, a New York-i Egyetem munkatársa a Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik német folyóiratban megjelent tanulmányában.
Az ókorban nem volt jellemző, hogy külön iskolaépületet tartsanak fenn, általában egy-egy tehetősebb tanonc otthonában folyt a képzés, így közismerten nehéz beazonosítani a helyszíneket. A kutató úgy véli, a szövegek önmagukban bizonyító erejűek, így ez az első és eddig egyetlen korabeli egyiptomi osztályterem.
A régészek szerint a helyiségben mindössze húsz évig folyhatott tanítás, majd az osztálytermet egybeépítették egy palotával, amely Szerenosz városi tanácsnok tulajdonát képezte. A kutatók úgy vélik, a terem akkor zárhatta be ajtaját véglegesen, amikor a tanár elköltözött, esetleg elhunyt.
Susanna McFadden, a New York-i Fordham Egyetem munkatársa elmondta, hogy a régészek a közelmúltban lakomákat és fuvolaművészt ábrázoló freskókat fedeztek fel a falakon, amelyeket több helyen lenyűgöző geometriai motívumok díszítenek. Úgy véli, a falakon lévő tanári bejegyzések a tanácsnok családjának kultúra iránti fogékonyságát dicséri.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap