A férfi, aki túl közel került a náci háborús bűnösökhöz
2011. szeptember 26. 13:05 BBC News
Könyv jelent meg a nürnbergi per náci vádlottjain pszichológiai teszteket végző kutatócsapat egyetlen életben maradt tagjáról, a korábban az amerikai katonai hírszerzésnek is dolgozó német zsidó tolmácsról.
Korábban
„Ha nem nézzük meg a neveket, s úgy ültetjük le magunk elé őket, olyanok, mintha a barátaink, vagy szomszédaink lennének” – mondta el a 88 éves Howard Triest, aki Nürnbergben a náci vezetőket vizsgáló amerikai pszichológusok mellett dolgozott tolmácsként.
Köztük volt Hermann Göring, a Luftwaffe parancsnoka, Rudolf Hess, Hitler helyettese, Julius Streicher, a zsidóellenes propaganda egyik fő szervezője és Rudolf Höss auschwitzi parancsnok. „Nagyon furcsa érzés, ülni egy cellában azzal, aki megölte a szüleidet” – foglalta össze érzéseit Triest. „Tisztességes bánásmódban részesítettük őket, az irántuk érzett gyűlöletemet igyekeztem kordában tartani. Nem volt szabad elárulnom, mit érzek valójában, mert akkor semmilyen választ sem kapunk tőlük” – tette hozzá.
Triest egy berlini zsidó családba született 1923-ban. 1939. augusztus 31-én, egy nappal Lengyelország lerohanása és a második világháború kitörése előtt menekültek el Luxemburgba, onnan pedig az Egyesült Államokba; a pénzhiány miatt először csak ő, aztán egy hónapra rá szülei és húga indultak útnak. Szüleinek azonban ez jelentette a végállomást: Lyt és Bertholdot Franciaországban elfogták, majd Auschwitz-be szállították, itt ölték meg őket. Húga, Margot nagy szerencsével került a tengerentúlra, ahol még ma is él.
Miután megkapta az amerikai állampolgárságot, Triest a hadsereg kötelékébe került, s egy-két nappal a normandiai partraszállás után Omaha Beachnél érte el az öreg kontinenst. Mivel anyanyelvi szinten beszélt németül, egyenes út vezetett a katonai hírszerzéshez. Később leszerelt és az American War Departmentnél helyezkedett el polgári foglalkozásban: Leon Goldensohn pszichológus mellett dolgozott, aki a nürnbergi per vádlottjain teszteket végző pszichológusok vezetője volt.
A Heken Fry történész által írt Inside Nuremberg Prison kivételes betekintést nyújt a náci vezetők jellemábrázolásába. „Göring még akkor is nagyképű volt” – emlékszik vissza Triest. „Az első számú fogolynak tartotta magát, mivel addigra Hitler és Himmler már halott volt. Mindig az első széket akarta magának az ülésteremben” – tette hozzá a tolmács, aki Rudolf Hesst is közelről ismerte. A „zombiként” ábrázolt Hess mindvégig attól rettegett, hogy kivégzik, még akkor is, mikor már Londonban raboskodott. „Csendes volt, kevés kérdésre válaszolt, s kevés részletet árult el. Senki nem tudta, hogy ebből mennyi volt igaz, s mennyi a színjáték”.
Triest az auschwitzi haláltábor parancsnokával, Rudolf Hössszel is farkasszemet nézett. „Az emberek végig azt mondogatták: álljak bosszút, vigyek be egy kést a cellába. Nekem az már elégtétel volt, hogy börtönbe került és tudtam, hogy ki fogják végezni” – mondta a tolmács Hössről, akit „normális emberként” jellemzett, szerinte egyáltalán nem úgy nézett ki, mint aki 2-3 millió ember haláláért felelős.
Egy apró incidensre azonban így is sor került. Julius Streicher, a Der Stuermer című antiszemita lap szerkesztője nem akarta átadni a birtokában levő néhány lapot, mondván, az zsidók kezébe kerül. Azokat végül csak Triestnek volt hajlandó átnyújtani, mivel benne igazi árját látott, s azt több órán át is ecsetelte.
Triest szerint semmi olyat nem találtak a pszichológiai tesztek során, ami azt mutatta volna, hogy a vádlottak ne lennének normálisak, ellenkezőleg; mint fogalmazott: „Valójában mindannyian normálisak voltak. A gonoszság és a kegyetlenség ezt nem zárja ki”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap