A bengáliak is követtek el atrocitásokat Banglades elszakadásakor
2011. június 20. 12:40 BBC News
A bengáli nacionalisták is követtek el emberiség elleni bűntetteket az 1971-es függetlenségi háborúban, az áldozatok három milliós száma pedig "hatalmas pletyka" - olvasható a Banglades elszakadásával végződő fegyveres konfliktusról írt legújabb könyvben.
Korábban
Negyven évvel ezelőtt Banglades egy rövid, de annál kegyetlenebb, a becslések szerint hárommillió áldozatot szedő polgárháború után szakadt el Pakisztántól. Sarmila Bose könyvében, a Dead Reckoning című munkában azt állítja, hogy az elmúlt fél évszázad egyik legvéresebb fegyveres konfliktusát a „győztes oldal narratívája dominálta” – a bangladesi nacionalistáké, akik 1971-ben sikerrel vívták meg függetlenségi harcukat.
Bose szerint „mindkét oldal foglya a háborús partizánok mítoszának”. A bevezetőben a kutató nem oldozza fel a pakisztáni csapatokat a függetlenségi háború idején a bangladesi szabadságharcosok sérelmére elkövetett atrocitások bűne alól. Ami viszont szinte biztos, hogy kivágja a biztosítékot Bangladesben, az az írónő következő konklúziója: „a bengáliak – mind a függetlenségpártiak, mind a status quo hívei – szintén durva atrocitásokat követtek el”.
Bose, az oxfordi egyetem kutatója és a BBC egykori műsorvezetője szerint a pakisztáni hadsereget démonizálta a szabadságpárti oldal, s általában bizonyítékok híján írtak szörnyű bűntetteket a számlájukra, miközben a bengáliakat áldozatnak állították be. „Ez oda vezetett, hogy elbagatellizáltuk a függetlenségért küzdő bengáliak által elkövetett brutalitásokat” – írja Bose.
A Dead Reckoning az első olyan, nyugati szerző tollából származó könyv, amely független vizsgálat alá vetette a háborút. Bose már publikált forrásokat nézett át, elutazott Banglades távoli pontjaira, ahol még élő szemtanúkat kutatott fel, s pakisztáni katonai vezetőkkel készített interjúkat.
Az akkor még Kelet-Pakisztán név alatt futó tartományban kitört nacionalista felkelés a nyugat-pakisztáni és az India felosztásakor a régióba menekülő, urdu nyelven beszélő idegenek elleni erőszakos cselekedetekbe torkollott. „A bengáli nacionalizmus örve alatt indított etnikai színezetű erőszak keretében legyilkolták az idegeneket, gyermekeket, férfiak és nőket egyaránt” – írja Bose, aki a brutális kegyetlenséggel lemészárolt áldozatok számát több százra, illetve ezerre becsüli, majd meg is nevezi az atrocitások helyszínét: Chittagong, Khulna, Santahar és Jessore.
Bose azt is megvizsgálta, mennyire állja meg a helyét a bengáli áldozatok számáról folytatott diskurzus. A három millió szinte kőbe van vésve Bangladesben, de a kutatónő szerint ez inkább egy „gigantikus pletyka”, amelynek semmilyen alapja nincs, azt egyetlen kutatás sem előzte meg. Bose természetesen sorra veszi a pakisztániak által elkövetett gyilkosságokat is, amelyek szerinte sokszor kimerítették a népirtás fogalmát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hidegháború
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Félelmetesen közel került a világ az atomháborúhoz a kubai rakétaválság idején
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Reagan és Gorbacsov izlandi találkozójával kezdődött a hidegháború enyhülése
- A Szputnyik–1 fellövésével a Szovjetunió sikeresen teljesítette az űrverseny első futamát
- A szovjet vezetés paranoiája 1983-ban majdnem a harmadik világháború kirobbanását okozta
- A Castro-kormányzat megdöntésére irányuló kísérlet volt a CIA egyik leglátványosabb kudarca
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap