2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Azonosították IV. Henrik fejét

2010. december 16. 09:03

Kilenc hónapnyi kutatómunka után a szakembereknek sikerült azonosítaniuk Franciaország 1610-ben merénylet áldozatául esett királya, IV. Henrik elveszettnek hitt fejét – adta hírül a BMJ orvosi szaklap.

A tudományos tesztek bebizonyították, hogy valóban IV. Henrik bebalzsamozott feje került a tudósok birtokába – az a fej, amelynek a francia forradalom idején, 1793 után veszett nyoma, s egyik magángyűjteményből a másikba vándorolt.

IV. Henriket a Párizs melletti Saint Denis-székesegyházban helyezték végső nyugalomra, azonban a forradalom vérzivataros éveiben felnyitották a sírját, levágták a fejét, majd elrabolták. „Ezt az ügyet ugyanolyan fontosan kezeljük, mintha egy új törvényszéki orvostani eset lenne” – árulta el a kutatást vezető, Philippe Charlier.

Franciaország egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő királya, a nagy nőcsábász hírében állt IV. Henrik megteremtette a vallásbékét, beindította a gazdaságot, s olyan emblematikus épületeket terveztetett meg, mint a Pont Neuf és a Place des Vosges. Ő volt az első Bourbon-házi uralkodó és a Napkirály, XIV. Lajos nagyapja.

A fejen sikerült olyan jellegzetességeket felfedezni, amelyek a királyról készült portrékon is láthatók: ilyen például a jobb orrcimpa feletti seb, de azonosították az állkapocs bal oldalán a király ellen elkövetett, 1594-es sikertelen merénylet által okozott sérülést is, a radiokarbonos analízis pedig megállapította, hogy a fej a 17. századból való.

Charlier kollégáival együtt összehasonlította a fejet a francia uralkodók bebalzsamozási eljárásáról szóló boncolási jegyzőkönyvben foglaltakkal, amelyet IV. Henrik orvosa írt. A kutatók digitális rekonstrukciót készítettek az arcról, a számítógépes tomográfia pedig azonosságot mutatott a koponya és a királyt ábrázoló portrék, valamint a halála után készült gipszszobor között.

Frank Rühli, a Zürichi Egyetem munkatársa szerint nincs jogunk kételkedni a felfedezést illetően, ám a szakmát jobban megnyugtatná, ha a tudósoknak sikerült volna DNS-mintát venni.

A hír éppen IV. Henrik halálának 400. évfordulóján látott napvilágot. Jövőre misét celebrálnak a király tiszteletére, majd a fejet visszahelyezik a Saint Denis-székesegyházba IV. Henrik teste mellé.

Multidisciplinary medical identification of a French king’s head (Henri IV)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár