Választások Magyarországon
2010. december 1. 12:17 MTI
Bemutatták az 1920 és 2010 közötti magyarországi parlamenti és az 1867 és 2010 közötti budapesti önkormányzati választásokról szóló könyveket kedden Budapesten.
Korábban
A Politikatörténeti Intézetben a Napvilág Kiadó fennállásának 15. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen Tölgyessy Péter politológus a Földes György és Hubai László történészek által szerkesztett Parlamenti választások Magyarországon 1920-2010 című kötetről elmondta: szerepel benne a mindenkori politikai helyzet és a választási törvények, valamint a kampányok elemzése, illetve a választási eredmények részletes ismertetése.
Az előtanulmányból és 17 tanulmányból álló kötetben egyebek mellett megtalálható Gergely Jenő történész elemzése az 1920-as választásról, amelyen "a zavaros politikai viszonyok miatt a szociáldemokraták nem indultak". 1922-ben Budapesten a szociáldemokraták 44, a liberálisok 20 százalékot szereztek a választásokon az egyéni helyekből, és a többi hét törvényhatósági jogú városban is hasonló eredmények születtek, ennek ellenére a választási rendszer sajátosságai miatt nem ezek az erők kerültek hatalomra - hívta fel a figyelmet.
A kötet szól még a világválság idején, 1931-ben rendezett, illetve az 1935-ös parlamenti választásokról. Ez utóbbi során "a régi bethleni gárdát elküldték, és talán ez volt az egyik legdurvább választás Magyarországon", mert Gömbös Gyula egykori párttársát, Eckhardt Tibort is "kiszorították a választásról" - fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy az 1939-es választásokon a radikális jobboldal előretört, a baloldal pedig összeomlott; a nyilaskeresztes párt helyenként 40-60 százalékot is elért. Az addig szociáldemokrata többségű körzetek jelentős része nyilaskeresztes többségűvé, 1945-1947-re pedig a kommunista párt támaszává vált - állapította meg.
Tölgyessy Péter utalt arra: az 1947-es "kékcédulás választást" tárgyalva a kötet nem foglal állást, hogy hány szavazatot manipulált a kommunista párt. Az 1949 és 1989 közötti pártállami és a rendszerváltás utáni választásokat is taglalja a könyv, a 2002-est például "baloldali visszavágóként" említi - jegyezte meg.
A kiadvány egyik tanulságaként említette, hogy "nagy összeomlás nélkül is lehet a hatalmi elitet megsemmisíteni vagy leváltani". Véleménye szerint a könyv megmutatja az állandóságokat is, így azt, hogy a keresztény mozgalmak ugyanazokon a helyeken hasonló eredményeket értek és érnek el.
Rainer M. János, az 1956-os Intézet főigazgatója kiemelte a Feitl István és Ignácz Károly által szerkesztett Önkormányzati választások Budapesten 1867-2010 című kötetről: a 15 tanulmány az országos és a helyi politikai viszonyokat hasonlítja össze, s a választási eredményekről "rendkívüli mennyiségű adatokat tartalmaz". Megemlítik benne többek között, hogy "a dualizmus a népképviselet karikatúrája volt", mert a választójog a fővárosban szűkebb körű volt az országosnál, és gyakran kísérte korrupció a választásokat, ami maga után vonta a szavazók politikai apátiáját.
Arról is beszélt, hogy a könyv megemlíti: az 1925-ös budapesti választáson az ellenzéki pártok az egyéni jelöltek esetében több szavazatot kaptak a kormánypártok jelöltjeinél, az állandó önkormányzati helyekkel azonban a keresztény pártok mégis többségbe jutottak. Elmondása szerint a könyv szól a Budapesten és környékén tartott 1945-ös helyhatósági választásról, és "a tanácsrendszerű szavazásokról", ezen belül az 1956 és 1989 közötti időszakról. Az 1990-es és az utána következő önkormányzati választásokról politikai elemzők írnak - tette hozzá.
Meglátása szerint a könyv ráirányítja a figyelmet arra, hogy Budapesten az urbánus és a baloldali politikai erők mindig sokkal jelentősebbek voltak, mint másutt az országban, "a konzervatív és az autoriter erők viszont ezt rendszerint sikeresen ellensúlyozták".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap