Konferencia az Óbudai Egyetem alapítása évfordulóján
2010. augusztus 31. 14:01 MTI
Tudományos konferenciát rendez kedden és szerdán az Óbudai Egyetem Szent István király megkoronázásának 1010. és az Óbudai Egyetem megalapításának 600. évfordulója alkalmából - közölte az intézmény.
Korábban
A Schmitt Pál köztársasági elnök, Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, Juliusz Janusz érsek, Magyarország apostoli nunciusa fővédnökségével megrendezendő konferencia első napja az államalapító király Intelmek című írásának mai üzenetét, illetve az államalapítás, a koronázási jelvények és a kora középkori törvények hagyományozódásának témaköreit tárgyalja.
Ezekhez kapcsolódik a Koronázási jelképek: Szent Korona, koronázási palást és jogar című kiállítás az egyetem aulájában, ez Szelényi Károly fotóművész koronázási jelképeket ábrázoló képeiből mutat be összeállítást. A kiállítás képei korábban album formájában már megjelentek Tóth Endre régésznek, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársának kommentárjával.
Az Óbudai Egyetem közlése szerint a tárlaton bemutatják a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 2000-ben kiállított Szent Korona-hologram vitrint, amelyet a fizika tanszék holográfia csoportja készített. Egyúttal ünnepélyesen megnyitják a Doberdó úti egyetemi kápolnát, valamint megválasztják Pál apostolt az Óbudai Egyetem patrónusává.
A konferencia második napja az Óbudai Egyetem újjáalapítása 600. évfordulójának állít emléket. A program az Óbudai Egyetem Parkban Luxemburgi Zsigmond király szobrának leleplezésével kezdődik, amelyen közreműködik Rudas Imre rektor, Bús Balázs polgármester és Bayer József, a Zsigmond Király Főiskola rektora. A tanácskozás programjában szerepel többek között a városalapítás-egyetemalapítás, az Óbudai Egyetem és a középkori magyar diákok külföldi egyetemjárása, a középkori magyar állam jelképei, valamint az Óbudai Egyetem címere témaköre.
A programon megtekinthető lesz az egyetem által összeállított A középkori Óbudai Egyetem című tablósorozat, amely eredeti dokumentumok bemutatásával felidézi a Zsigmond király által alapított, négy fakultásból álló Universitas Budensist. A tárlat különlegessége a Vatikáni Titkos Levéltár másolataként fennmaradt 1410-es pápai bulla első magyarországi bemutatása. A napot az Magyar Tudományos Akadémia egyetemtörténeti albizottságának ülése zárja.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap