Elfeledett katonák és hadifoglyok
2010. május 10. 14:40 MTI
Hősi tettek krónikája címmel két szovjet katonának a II. világháborúban született kézírásos naplója - magyar fordítást is tartalmazó - hasonmás kiadását, és Varga Éva Mária Magyarok szovjet hadifogságban című tanulmánykötetét mutatta be az ELTE Kelet-Európa Története Tanszék, a Ruszisztikai Központ és a L'Harmattan Kiadó a Kossuth Klubban.
Korábban
A Hősi tettek krónikája című könyv eredeti dokumentum, kézírásos napló, amelyet két szovjet katona, Andrej Alekszandrovics Molosztov szakaszvezető és Mihail Konsztantyinovics Szobolev katona írt a finn fronton 1941 és 1943 között. Krausz Tamás történész, egyetemi tanár - aki a kötetet fordította és szerkesztette - elmondta, hogy ezt a páratlanul ritka dokumentumot a nagy honvédő háborúból egy magyar katona találta meg a dunántúli hadszintéren. Ő ezt a naplót nem is tudta elolvasni, mégis megőrizte, majd átadta unokájának, aki pedig a tanárának, nevezetesen Krausz Tamásnak.
Andrej Ogoljuk katonai szakértő Moszkvában rátalált a naplót vezető két katona nevére a 8 millió elesett szovjet katona adatait őrző bázisban. Kiderült, hogy tüzérek voltak. Molosztov 1918-ban született az altáji járás egyik falujában, Szibériában és 1942. május 5-én tűzharcban elesett. Társa, Szobolev 1909-ben a vologdai kormányzóság területén látta meg a napvilágot és 1944. augusztus 21-én tűzharcban megölték. A kötet a nagy honvédő háború 65. évfordulójára jelent meg - tette hozzá az Oroszország szakértő történész.
A Magyarok szovjet hadifogságban című tanulmánykötettel kitűnő szakmunkát vehet kézbe az olvasó, a nemzeti emlékezet és önismeret szempontjából is fontos munkát - hangsúlyozta Krausz Tamás. Varga Éva Mária levéltáros, a Moszkvai Magyar Kulturális Intézet munkatársa, magyar levéltári kiküldött kötetében szovjet források tükrében új megvilágításban helyezi a magyar hadifoglyok helyzetét a szovjet munkatáborokban.
Olyan táborok működtek, amelyekben a munkaerőnek értéke volt, nem akarták megsemmisíteni a hadifoglyokat, a táborrendszert nem nemzetiségi alapon szervezték. Jóval több mint 500 ezer akta van az ott dolgoztatott hadifoglyokról, és ez nem összekeverhető dolog a Gulággal - mondta a történész.
A levéltáros-szerző új adatokat adott meg a könyvben a Szovjetunióba hurcolt magyar hadifoglyok számáról, korábban ez 600-800 ezerről szólt, de ő a kutatások nyomán 380-390 ezerre teszi ezt a számot. A kötetet gazdagítja az eddig publikálatlan fotó- és dokumentumanyag, benne a magyar hadifoglyok mindennapjait tükröző képek és dokumentumok, mint például a Krokogyil című vicclap magyar változata.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap