Török kori bástyát keresnek Zalaegerszegen
2008. május 28. 10:00
Megerősíthetik vagy megcáfolhatják a török kori Zalaegerszegről kialakult képet a Piac tér környékén tervezett beruházásokat megelőző régészeti feltárások.
Korábban
Az ásatások után Zalaegerszeg történetének egyik legizgalmasabb fejezetéből, a végvárkori városról akár bemutatható, turisztikai látványosság is lehet. Hozzátette, hogy az eddigi metszetek és rajzok nagyrészt a fantázia alapján készültek, hiszen a középkori magyarországi várakat, városokat ábrázoló képek döntő többségét több száz kilométerre az adott helyszíntől elmondásból, vagy emlékezetből rajzolták meg.
A vár a 17. században |
Az eddigi ismereteink szerint az Egerszeg vár körül a 17. században egy kiterjedtebb, palánkfalakkal körülvett város alakult ki. Néhány nyom ugyan már korábban is utalt arra, hogy a békeidőkben falakon kívül élő lakosság a török támadások idején a vár környékére húzódott, de az összefüggéseket még nem ismerjük. Az ásatások során talán megtalálják a vár északnyugati bástyáját is, ami a régészek sejtése szerint a mai Mérlegház térségében található - jegyezte meg Vándor László.
A várat körülvevő késő középkori, törökkori települési objektumok egy részét már feltárták. A mai nagytemplom mellett található egy középkori temetőkápolna, tőle északra, a volt megyeháza - a mai bíróság - helyén állt a püspöki kúria. (A középkorban Zalaegerszeg a veszprémi püspök mezővárosa volt.) Ebben a térségében alakult ki a vár, amelynek a pontos kiterjedését és az észak-keleti sarokbástyáját már ismerjük. A Kvártélyház előtti részen előkerült egy feltehetőleg 17. századi temető, amelynek a létezéséről mindeddig nem tudtunk, és amely a gyanú szerint a katolikus városban élő, nagyszámú protestáns katonacsalád elkülönült temetkezési helye volt.
Vándor László megjegyezte, hogy az elmúlt évtizedekben nagyon keveset tudtunk a város középkori kiterjedéséről és az ott található objektumokról. A belvárosi rekonstrukció során a nagyobb beruházásokat, építkezéseket, szennyvíz- és vízvezetékcseréket megelőző feltárások olyan lehetőséget adtak a régészeknek, amire eddig még nem volt példa. Mindezek ellenére a most szerzett ismeretek korlátozottak, mert a nyomvonalas létesítmények - csatornák, vezetékek - kiterjedése, egy-két méteres szélessége nem ad lehetőséget egy-egy objektum teljes körű vizsgálatára.
Ugyanakkor az viszont már bizonyossá vált, hogy Zalaegerszeg - a Zala folyó átkelőjétől (a mai bíróság térségétől) a Csány térig - egyutcás, hosszirányú település volt. A település kialakulásának nyomai a római katolikus templomtól az Ispotály közig kiterjedő területről kerültek elő, a 15. századi, késő középkori mezővárosi leletek pedig az egész területen megtalálhatók. Az utca kétharmadáig összefüggő településnyomokat találtak, majd kisebb megszakítás után - a feltételezések szerint az út kanyarulatánál - a Csány téren ismét találtak középkori nyomokat.
A Dél-hercegnője épületegyüttes területén és a Csány téren késő középkori külvárosi, elkülönült részre utaló településnyomok kerültek elő: mindeddig nem találtak ugyan arra utaló nyomokat, hogy ez a településrész összefügg az utca elején talált házakkal, de mivel egyelőre csak egy-két méter széles sávot tudtak megásni, nem zárható ki ez a feltételezés sem.
A belvárosi rekonstrukció nyomvonalán - a mai városházától egészen a Petőfi utca kereszteződéséig - a középkori utcák hátsó frontja, hátsó udvara található ahol a kemencék és egyéb gazdasági épületek helyezkedtek el. A hátsó, gazdasági udvarokból előkerült leletek elsősorban a mindennapi paraszti, kisvárosi élethez tartozó használati eszközök, cserépedények töredékei, kályhacsempék, vastárgyak, amik a középkori Zalaegerszeg mindennapjaiba engednek bepillantást - mondta végül a múzeumigazgató.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.