Történelem a fantázia birodalmában
2008. május 21. 12:00
Korábban
Alternatív történetírás a kortárs fantasy-irodalomban
Egy másik hasonlóan európai történet, amelyben a szerző divergáló pontot határoz meg, Randall Garrett "Lord Darcy" sorozata, ahol egy szerzetes a tudomány helyett varázslatot alkalmaz, így a szívbetegségek gyógyítására használt gyűszűt babonának tartja. Susanna Clarke Hollókirály című regénye egy alternatív Angliában játszódik, ahol 300 évig létezett egy mágiára épülő és egy hollókirály által irányított királyság. Patricia Wrede Regency-történeteiben Nagy-Britannia társadalmának élén varázslók állnak, Poul Anderson "Tomboló vihar" (A Midsummer Tempest) című könyve Cromwell és I. Károly idejében játszódik, ahol William Shakespeare-re nagy történészként emlékeznek.
Orson Scott Card "Teremtő Alvin-ciklusa" (Joseph Smith, az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza alapítójának élete) egy alternatív Amerikában játszódik, a 19. század elején. A divergáló pont ezen időszak előtt történt: Oliver Cromwell Észak-Amerikába száműzte azokat, akik látszólag természetfeletti mutatványokra voltak képesek. Az amerikai telepesek teljesen normálisnak tekintették ezt az adományt, és a mindennapi életük részévé tették.
A kontinens politikai képe jelentős változásokon esett át: egy része Angliával szövetkezett, egy másik részt pedig száműzött lovagok kormányozták. A történelmi figurák teljesen más színben tűnnek fel: Ben Franklint a kontinens legjobb, természetfeletti képességekkel megáldott embereként tisztelik, George Washingtont az angol hadsereg kivégezte, és Tom Jefferson a telepesek és az angolok közötti kompromisszum értelmében létrehozott "Apallachee" első elnöke.
A fantasy-könyvekben gyakran fordulnak elő olyan világok, ahol a működő varázslatok következményei nem zavarják meg annyira a történelmet, hogy azok alternatív történetekké váljanak. Sok homályos alternatív/titkos történet a reneszánsz idején vagy a reneszánsz előtt játszódik, és a világtól való "visszavonulást" tartalmaz, ami magyarázatot ad az ilyen jelenségek mostani hiányára.
Ha a világtörténelem mágikus változata a mai korba helyeződik, akkor még világosabbá válik az alternatív történetírás és a kortárs fantasy közötti lülönbség (Josepha Sherman: Son of Darkness című művében egy manó álöltözetben él New Yorkban). Robert A. Heinlein "Magic, Incorporated" című regényében, ahol egy építővállalat varázslatot használ az állványok felállításához, és Poul Anderson "Operation Chaos" ill. "Operation Luna" című műveiben, ahol a dzsinnek atombombával rendelkező, veszélyes háborús fegyverek, a varázslat használata világossá teszi, hogy nem titkos történetről van szó, bár az "Operation Chaos"-ban a vas demagnetizálásra történő utalások divergáló pont alkalmazását sejtetik. A könyv folytatása Einstein és Planck együttműködését említi, ami a "reatika" elméletéhez vezet. Moseley ezt az elméletet használja fel a vas demagnetizálásához, és a gótok elűzéséhez. Az eredmény: a ferromagnetizmus eltűnése, valamint a varázslat és a varázslatos élőlények ismételt felbukkanása.
Az alternatív történetírás más fantasy-műfajokban is megjelenik, amikor az aktuális, de megváltoztatott történelem vagy földrajz használata csökken, bár a kultúra az eredeti marad. Barry Hughart "Bridge of Birds" című könyve és folytatásai egy fantáziavilágban játszódnak, bár határozott utalások történnek Kínára és az aktuális kínai történelemre, pl. Vu császárnő említésével. Richard Garfinkle "Celestial Matters" című regénye valóságosként használja az ősi kínai fizikát és a görög arisztotelészi fizikát. Philip Pullman fiataloknak írt, pszeudo-alternatív és időutazásos műve "Az Úr sötét anyagai" (His Dark Materials 1996-2000) különböző változatokban mutatja be Angliát, bár nincs hihető divergáló pont, és a szerző nem is próbál ilyet adni.
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
kommunizmus
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet
- Karrierje során számos álnevet viselt a rettegett Péter Gábor
- Arisztokratikus környezetben, Capri szigetén álmodozott a hatalomátvételről Lenin
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Négy amerikai elnökkel is találkozott az emigrációba kényszerült Varga Béla
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének
- Abszurd részleteket is kikényszerítettek a vallatók a Rajk-per vádlottjaiból
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap