Új épületben a berlini Collegium Hungaricum
2007. november 29. 18:00
Több évtizedes, az egykori NDK-s időket is magában foglaló, 1973 óta tartó "átmeneti" szállás után régi-új épületébe költözik pénteken a berlini magyar kulturális intézet.
Korábban
Az évad a fővároson, Berlinen kívül Németország több tartományára terjedt ki, s számos fontos fejezete volt. A magyar kultúra bemutatása ugyanakkor sajátos módon olvadt össze a politikával, a magyar kulturális évad második harmadának fő eseményét ugyanis az 1956-os magyarországi forradalom 50. évfordulójára való közös magyar-német emlékezés jelentette, ami - mint Masát András hangsúlyozta - méltó volt a félévszázados jubileum megünnepléséhez.
A másfél évre visszatekintve Masát András úgy értékelte, hogy a német fogadókészség rendkívüli volt, a magyar bemutatkozást mindenütt nagy szeretettel fogadták. Ehhez jelentős mértékben járult hozzá a német partnerekkel történt közös szervezés, különös tekintettel a schleswig-holstein-i zenei fesztiválra, valamint az Essen és Pécs európai kulturális fővárosi együttműködése jegyében zajló programokra.
Masát András ugyanakkor kiemelte, hogy a magyar kultúra legfőbb területe Németországban mindenképp az irodalom, a magyar irodalmi termékekkel sikerült bejutni Európa egyik legjelentősebb kulturális piacára. Ezzel összefüggésben Kertész Imrét, Esterházy Pétert, Konrád Györgyöt, Nádas Pétert, valamint az "újakat", egyebek között Darvasi Lászlót, Kukorelli Endrét és Parti Nagy Lajost emelte ki. Ők kivétel nélkül olyan szerzők, akiket immár a németek is jól ismernek, olvasnak és vásárolják könyveiket.
A magyar kultúra népszerűsítése szempontjából a Collegium Hungaricum új és korszerű épülete rendkívül sok lehetőséget rejt magában. Az alapvető stratégia - mint Masát András elmondta - ugyan nem változik, az eseményeket változatlanul a németekkel együttműködve kell "eladni". A változás az lesz, hogy míg a régi épületből a különböző rendezvényeket a főváros és az ország más területeire igyekeztek "kivinni", addig az új minden remény szerint olyan vonzóerőt jelent majd, hogy a partnerekkel együtt a közvetlen helyszínen kerülhet sor az események közös szervezésére. Az épület ugyanis Berlin tényleges kulturális központjában, könnyen megközelíthető helyen van, a múzeumsziget közvetlen közelében, a fiatalságot jelentő Humboldt Egyetem szomszédságában, a Gorkij Színház mögött.
Masát András immár nyolcadik éve áll a Collegium Hungaricum élén. A nyolc év rendkívül sokat jelentett számára, s - mint fogalmazott - az eltöltött idő és igazgatói tevékenysége méltó lezárását jelenti, hogy személy szerint ő adhatja át az új épületet. Ennél szebb búcsút ugyanakkor nem is tudna elképzelni. A mérleget megvonva úgy értékelte: a kultúra valamennyi területén a német partnerekkel sikerült rendkívül szoros együttműködést kialakítani. "Valami olyat csinálhattunk, ami a hagyományosan jó magyar-német kapcsolatokban egy kiemelkedő láncszem volt" - fogalmazott az igazgató, aki december 31-én adja át a stafétabotot az intézet jövendő új vezetőjének, Can Togay Jánosnak.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.