2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Trója nyomában: 185 éve született Heinrich Schliemann

2007. január 5. 15:00

Új fényben láttatta az ókori világot

1878-ban Odüsszeusz nyomába eredt (eredménytelenül) ásatott Ithaka szigetén, majd ismét Hisarlikban, ezúttal Émile Burnouf régész és Rudolf Virchow orvos-patológus társaságában. Harmadszor 1882-83-ban, majd 1888-tól halálig dolgozott Trójában, az utolsó években Wilhelm Dörpfeld építésszel. Vele együtt tárta fel 1884-ben Tirünsz fellegvárát, a mükénéi kultúra másik központját, itt sok tárgy utalt a görög szigetekkel, Egyiptommal és Föníciával való kapcsolatokra. Ebből Schliemann felismerte: Krétán is létezett egy korabeli kultúra, az ottani ásatásokhoz engedélyt is kapott, de mert nem tudott a tulajdonossal megállapodni a terület áráról, elszalasztotta harmadik nagy lehetőségét. Trója felfedezője 1890. december 26-án Nápolyban halt meg, tetemét barátai Athénba vitték és ott temették el.

Schliemann kutatásai teljesen megváltoztatták az ókorról alkotott képet: addig a történészek csak négy államról (Rómáról, Görögországról, Egyiptomról s Babilónia-Asszíriáról) tudtak. Ő két bronzkori civilizációt mutatott be, a harmadikat, Krétát az angol Evans tárta fel tíz évvel halála után. Könyvei és újságcikkei elsőként népszerűsítették a régészetet, felfedezései állandó izgalomban tartották a közvéleményt. Ő vette először figyelembe az irodalmi, írásos dokumentumokat, s kialakította a régészeti terepmunka gyakorlati módszertanát.

Ma már tudjuk, hogy a Schliemann által feltárt maradványok i.e. 2500 körül keletkeztek, ezer évvel a trójai háború előtt. Trójában kilenc település épült egymás fölé, Schliemann az alulról másodikban kutatott, ma a harmadikban lévőt vélik a homéroszi Trójának.

"Priamosz kincsét" Berlinben helyezték el, majd a II. világháború végén a Szovjetunióba került, bár a világ erről csak 1996-ban szerzett tudomást. Azóta vita folyik a kincsek tulajdonjogáról. Schliemannt sokan csak kincsvadásznak tartották, mások dilettánsnak, aki hatalmas károkat okozott. De még hibái és kudarcai is pozitív eredményt hoztak: a továbbiakban a trójai rétegek tönkretételének tanulságai késztették a régészeket a korábbinál sokkal körültekintőbb ásatásokra.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Sajtóadatbank)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár