Amikor egy napvihar majdnem III. világháborúhoz vezetett
2016. augusztus 12. 12:45
1967. május 23-án egy napvihar megzavarta az amerikai hadsereg sarkvidékeket pásztázó radarjait, amelyet az amerikai légierő egy szovjet atomtámadás előkészítése jeleként értékelt. A világ közel állt az atomháborúhoz.
Korábban
Ma már köztudott, hogy a napviharok elektromágneses zavarokat okozhatnak, amelyek hatással lehetnek a rádiókommunikációs rendszerekre és az elektromos hálózatokra, közel ötven évvel ezelőtt azonban még nem minden katonai vezető volt tisztában ezzel – olvasható a Seeker honlapján. „Ez egy súlyos helyzet. De itt fordul meg a történet: borzalmasan alakulnak a dolgok, majd egyszer csak minden sokkal jobbra fordul” – mondta az 1967-ben kialakult szituációról az esetről írt tanulmány vezető szerzője, a Coloradói Egyetem űrfizikusa, Delores Knipp.
Az amerikai hadsereg az űrkorszak hajnalán, az 1950-es években kezdte megfigyelni a naptevékenységet, hogy pontosabb előrejelzésekkel szolgáljon arról, milyen hatással van az űridőjárás a Földre. Létrehozták a Légierő Meteorológiai Szolgálatát (AWS), amely az 1960-as évektől figyelte meg a napkitöréseket. Megfigyelőik szerte az országban megtalálhatók voltak, és rendszeresen egyeztettek az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság (NORAD) napszakértőivel.
Szerencsére 1967-ben ezeket a riportokat gyakran naponta küldték a NORAD-nak. Május 18-án a megfigyelők szokatlanul nagyszámú napfoltot vettek észre. Öt nappal később napvihar tört ki, amely Új-Mexikóban és Coloradóban szabad szemmel is látható volt. Mivel a jelenség nagyjából a Föld irányába tartott, várható volt, hogy 36-48 órával később egy koronakidobódás következtében a napkorona egy darabja eléri bolygónkat.
Ugyanazon a napon, május 23-án a NORAD ballisztikus rakétavédelmi jelzőrendszerének három északi radarja is meghibásodott. A NORAD időjárási szakembere megkérdezte Arnold Syndert, az éppen szolgálatban lévő naptevékenység-felelőst, hogy a nap aktív volt-e egyáltalán ebben az időben. Snyder, az azóta nyugalmazott ezredes pontosan emlékszik az izgatottságában adott válaszára: „Igen, a fél Nap felrobbant”, ezt követően azonban pontos adatokkal szolgált a naptevékenységről.
Más bizonyíték is arra utalt, hogy valóban a Nap zavarta meg a szerkezetek működését, mivel a kommunikációs zavarok a naptevékenység elmúltával csökkentek. Ennek ellenére néhány katonai vezető a megfelelő információk hiányában indításra kész állapotba helyezte a hadsereg nukleáris repülőgépeit. A NORAD naptevékenységért felelős központja azonban még éppen időben értesítette a parancsnokokat a valós helyzetről, így sikerült megelőzni a katasztrófát.
Az elkövetkező években az amerikai hadsereg fejlesztette űridőjárás-előrejelző rendszerét, hogy azok segítségével a szakemberek pontosabb információkat szerezzenek napviharok idején. Az 1967-es vihar egy héten át zavarta az amerikai rádiókommunikációs rendszereket, szintén ennek volt azonban betudható, hogy a sarki fény még Új-Mexikóban is látható volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
24. A két világháború közötti diktatúrák és ideológiájuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Amnéziát tettetett, de a nürnbergi tárgyalásra „visszatért” az emlékezete Rudolf Hessnek
- A legkülönfélébb okokból csatlakoztak Szálasi mozgalmához annak női tagjai
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A Führer és a nők – Hitler szerelmi kalandjai nem egyszer tragikus véget értek
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Irigységtől fűtve kegyetlenkedett foglyaival Irma Grese, az „auschwitzi hiéna”
- Az ismeretlenségből a világhírnévbe repítette Hitlert a sikertelen sörpuccs
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap