„A Wall Street boszorkánya” az okirat-hamisítástól sem riadt vissza, ha pénzről volt szó
2018. június 6. 17:46 Múlt-kor
Hetty Green a 19. és 20. század fordulóján a világ két tucat leggazdagabb embere között volt, ennek ellenére legendásan fösvény volt. A korabeli híresztelések szerint nem használt meleg vizet, ruháit rongyosra viselte, és a legsúlyosabb esetekben sem hívott orvost gyermekeihez.
Korábban
Henrietta Howland Robinson 1834-ben született a massachusettsi New Bedford városában, egy bálnavadászatból meggazdagodott családba. Egyetlen testvére kiskorában elhunyt, így Hetty maradt a családi vagyon egyedüli örököse. Gyermekkora és ifjúsága az e teherre való felkészítés jegyében telt: „Hatéves koromtól azt tanították nekem, hogy vigyáznom kell majd a tulajdonomra.” Nagyapja, Gideon Howland bátorította unokája kíváncsiságát, pénzügyi lapokat olvastatott és pénzügyekről társalgott vele.
Apja és nagyapja azon vágya, hogy Hetty egyedül tudja kezelni vagyonát odáig vezetett, hogy igen különös kéréssel fordult újdonsült férjéhez, Edward Henry Green milliomoshoz: mondjon le az ő pénzéhez fűződő mindenfajta jogáról. A korabeli jogrendben a házasság megkötésével a férj ugyanis hatalmat kapott felesége minden vagyona felett. A döntés Hetty részéről bölcsnek bizonyult: Edward 1885-ben csődbe ment, és miután Hetty nem volt hajlandó fedezni adósságait, különváltak.
A vagyonát egyedül építő nő
Hetty Green az évek folyamán egyenletesen növelte vagyonát a dolláron való spekulációval, valamint jelzálogokba, ingatlanokba és vasutakba való befektetéssel. Emellett több családtagja is hagyott rá jelentős összegeket. 1905-re a Seattle Republican nevű hírlap a világ „leggazdagabb két tucat embere” egyikeként listázta őt – vagyonát John D. Rockefellerénél kevesebbre, de VII. György brit királyénál lényegesen többre becsülte.
A rendkívül gazdag emberek többségéhez hasonlóan Hetty Green is sok figyelmet kapott a média részéről, ezt ráadásul növelte az a tény, hogy nő volt (a fent említett listán is egyedüli nőként szerepelt). Elidegenedett férje 1902-es halálát követően kizárólag fekete gyászruhában járt, ezután az újságok elnevezték „a Wall Street boszorkányának”.
A szenzációhajhász történetek szerint a feketében járó milliomosnő olyan zsugori volt, hogy nem volt hajlandó fizetni gyermekei orvosi kezeléséért (ami miatt Edward nevű fia egyik lábát végül amputálni kellett egy törést követően, amely nem megfelelően gyógyult), nem használt meleg vizet, és csak azután cserélte alsóneműit, hogy teljességgel szétestek. Arról is szóltak a híresztelések, hogy kizárólag irodája radiátorán melegített zabkását evett (ez akár kvéker neveltetésére tett gúnyos utalás is lehetett). Egy alkalommal állítólag elveszített régi, ütött-kopott hintójában egy 2 cent értékű bélyeget, és egy egész éjszakát töltött a keresésével.
Hetty Green öröksége
Míg e történetek többsége sosem került megerősítésre, Hetty Green bizonyos esetekben valóban kegyetlen tudott lenni. 1868-ban peres útra terelt egy vitát rokonaival, miután azt állította, nagynénje, Sylvia Ann Howland őt nevezte meg kizárólagos örököseként. Howland végrendelete több rokon között osztotta szét az örökséget, Green azonban előrukkolt egy olyan dokumentummal, amely állítása szerint a végrendelet egy korábbi változata, és amely egyedül őt nevezi meg. A „Robinson v. Mandell” néven regisztrált per arról vált híressé, hogy a törvényszék matematikust alkalmazott annak eldöntésére, hogy a Green által felmutatott dokumentumon egyezik-e az aláírás az elhunytéval. A matematikus a valószínűségszámítás törvényeivel bizonyította, hogy az aláírás hamis. A Green-család Londonba menekült a vádemelés elől.
Hetty Green 1916-ban halt meg, a becslések szerint 100 millió dollár értékű vagyont hagyva maga után. Ezen két gyermeke osztozott, akik lényegesen jobban kiélvezték a pénzt, mint anyjuk. Green a pénzügyi sikereire példaként tekintőknek azt a tanácsot adta: „Nincs nagy titka a vagyonszerzésnek. Csupán olcsón kell venni és drágán eladni, takarékossággal és ravaszsággal kell cselekedni, aztán következetesnek kell lenni.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap