A régészet világából is sokat merített az egyik legnépszerűbb krimiíró, Agatha Christie
2023. szeptember 13. 16:05 Múlt-kor
Korábban
Régészet és szerelem
Agatha Christie második útja alkalmával találkozott Max Mallowannel, Woolley segítőjével és tanítványával. Amikor Katharine megkérte a fiatal asszisztenst, hogy vezesse körül az írónőt a romoknál, az autójuk lerobbant a sivatagban és a vizük is elfogyott. Agatha Christie azonban nem hazudtolta meg brit mivoltát, és egyszerűen leült a kocsi árnyékában sziesztázni.
Állítólag ez volt az a pillanat, amikor Max Mallowan szerelemre lobbant a nő iránt. A régész tizennégy évvel volt fiatalabb, mint a híres írónő, ám a korkülönbség nem jelentett akadályt. 1930 szeptemberében összeházasodtak, és a kapcsolatuk annak ellenére kiegyensúlyozott maradt, hogy a férfi többször félrelépett.
Leonard Woolley Ur városát feltáró expedíciója. Max Mallowan balról a harmadik.
Mallowan mindig igyekezett kitörni a híres Woolley árnyékából, ezért több helyszínen vezetett ásatást, ahová Christie mindig elkísérte. Ur, majd Ninive után 1933-ban Tel Arpacsije, 1935 és 1937 között Csagar Bázár, 1937 és 1938 között Tel Brak következett. A Balih folyó melletti késő neolit kori régészeti lelőhelyen hat hetes ásatást vezetett. Végül 1947-ben sikerült megszereznie az Iraki Brit Régészeti Iskola igazgatói székét, és 1947-től kezdve számos ásatást végezhetett Nimrud lelőhelyen, amely élete fő munkájának nevezhető.
Az ókorban Kalhu névre hallgató várost i.e. 880-ban tette fővárossá II. Assur-nászir-apli (i. e. 883 – 859). Egészen i. e. 706-ig az Asszír Birodalom központja maradt, és a királyi palota jelentős része, beleértve a sírokat is, túlélte a birodalom i. e. 612-ben bekövetkezett összeomlását is. Ez tette lehetővé, hogy számottevő tárgyi emlék maradjon ránk ebből a városból.
A nimrudi Mona Lisa névre keresztelt elefántcsont maszk megtalálásáról maga Agatha Christie is megemlékezett. Későbbi visszaemlékezések szerint a tárgy megmentését az írónő a saját arckrémével való bekenéssel is megsegítette. (Agatha Christie hiúságból mindig hordott magánál arckrémet, állítólag azért, mert ezzel akarta leplezni a közte és férje között lévő korkülönbséget).
Mielőtt Agatha Christie megtekintette volna Woolley ásatását, nem folytatott semmilyen régészeti tanulmányokat, ám második férje mellett hamar érzékennyé vált a szakma kérdései iránt, és lelkesen követte minden ásatására. Nem hagyta magát munka nélkül, részt vett a feltárásokhoz kapcsolódó feladatokban, elsősorban a különböző restaurálási folyamatokban. Így például kerámiákat tisztított és rekonstruált, elefántcsont tárgyakat konzervált, de fényképeket is készített a lelőhelyekről és az ott talált régészeti leletekről. Az elefántcsont pénzérmék szárítására egy speciális eljárásmódot dolgozott ki.
Amellett, hogy a férje ásatásain vett részt és dolgozott is rajtuk, az írással sem állt le. Ennek az időszaknak az eredménye a férjének ajánlott Gyilkosság az Orient Expresszen is, amely 1934-ben látott napvilágot. Persze a régészeti ásatásokon való részvétele inspirációt is jelentett a számára, ezért nem meglepő módon számos egzotikus helyszínen játszódó műve valójában a személyes tapasztalatain nyugszik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Magára hagyhatta volna szövetségesét Mussolini?
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Valójában Karel Čapek testvérétől származik a sci-fi és a technológia legendássá vált szava
- A politikai megosztottságból emelkedett ki Franco tábornok diktatórikus rendszere
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap