A II. világháború szexrabszolganőire emlékező múzeum nyílt Sanghajban
2016. október 24. 13:20 MTI
A második világháború ázsiai szexrabszolganőire emlékező múzeum nyílt Sanghajban: az intézményben, amely egyedülálló Kínában, azoknak a vigasznőknek a személyes tárgyai kaptak helyet, akiket a japán birodalmi hadsereg kényszerített szexuális rabszolgaságba a birodalom által elfoglalt területeken.
Korábban
A Sanghaji Normal Egyetemen a hétvégén megnyílt múzeumban a japán katonák óvszereit is kiállították, amelyeket a kutatók gyűjtöttek be az úgynevezett vigaszállomások átvizsgálásakor. A kiállított tárgyak között fényképek és azoknak az áldozatoknak a vallomásai, valamint útlevelei sorakoznak, akik Japánba mentek, hogy keresetet nyújtsanak be a történtek miatt. A dokumentumok között szerepel a szárazföldi Kínából származó áldozatok első olyan csoportjának a vádirata, amely kompenzációt követelt Japántól.
A múzeum megnyitóján két áldozat, az immár 90 éves dél-kínai Csen Lian-cun és egy 88 éves dél-koreai nő is részt vett. Csen mindössze 13 éves volt, amikor három japán katona megerőszakolta. Három évvel később több másik lánnyal együtt elfogták és egy hajnani vigaszállomásra szállították. A második világháború idején csaknem 400 ezer ázsiai nőt kényszerítettek a japán katonák "vigasztalására" és szórakoztatására. Az áldozatok nagy része kínai és koreai volt. Ma már mindössze 19 túlélő él a szárazföldi Kína területén.
A múzeum megnyitásával párhuzamosan egy emlékművet is felavattak a helyszínen. A két szoborból álló alkotás, amely Kínában elsőként állít emléket a vigasznőknek, egy Szöultól délre fekvő város lakóinak adományai révén valósulhatott meg. A két szobor egy koreai és egy kínai lányt ábrázol, akik egymás mellett ülnek hagyományos öltözéket viselve. A lányok ökölbeszorított kézzel merednek a távolba, kifejezéstelen arccal. Ugyanezt az emlékművet állították fel tavaly októberben egy szöuli parkban. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában is áll olyan szobor, amely az ázsiai szexrabszolganőknek állít emléket.
A vigasznők ügye továbbra sem lezárt téma, mivel az áldozatok közül még ma is nagyon sokan hivatalos bocsánatkérést és illő kárpótlást követelnek Japántól. Tavaly decemberben Szöul és Tokió megállapodást kötött egymással, amelyben a japán kormány bocsánatot kért, és elismerte felelősségét a történtekért, valamint egymilliárd jent (2,7 milliárd forintot) ajánlott fel a koreai áldozatokat támogató szöuli alapítvány számára. Jelenleg számos kínai, dél-koreai és indonéziai szervezet dolgozik azon, hogy az ázsiai szexrabszolganőkhöz kötődő dokumentumok felkerüljenek az ENSZ Tudományos, Nevelésügyi és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világemlékezet-listájára.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap