2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A dél-csehországi Jindrichuv Hradecben nyílt kiállítás II. Rákóczi Ferencről

2021. július 2. 12:38 MTI

II. Rákóczi Ferencről nyílt állandó kiállítás csütörtökön a dél-csehországi Jindrichuv Hradec városában, ahol az erdélyi fejedelem 1688 és 1690 között a helyi jezsuita gimnáziumban tanult.

Az Istennel a hazáért és a szabadságért – II. Rákóczi Ferenc című tárlatot, amely a magyar történelem jelentős alakjának állít emléket, Jan Mlcák, a város polgármestere és Schőberl Márton, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg.

Schőberl Márton megnyitójában kiemelte, hogy az új dél-csehországi állandó kiállítással mind a négy visegrádi országban lesz legalább egy, a fejedelemnek szentelt emlékhely. Rámutatott: II. Rákóczi Ferenc magyar volt, egyúttal közép-európai és európai, azaz igazi "visegrádi" személyiség. Schőberl szerencsés egybeesésnek nevezte, hogy Magyország éppen a Rákóczi-emlékszoba átadásának napján vette át egy évre a Visegrádi Együttműködés elnökségét.

A fejedelem életét és munkásságát, csehországi éveit, kötődéseit bemutató kiállításon a látogatók megtekinthetik több, Rákóczihoz kapcsolódó, cseh levéltárakban őrzött eredeti dokumentum (levelek, krónikák, iratok, rézkarcok) korhű másolatát. Szintén a tárlat részét képezi a II. Rákóczi Ferencről készült egyik leghíresebb festmény másolata, Mányoki Ádám portréja a fejedelemről, amit a magyar állam még 1962-ben ajándékozott a Jindrichuv Hradec-i Városi Múzeumnak.

A fiatal Rákóczi Ferenc Jindrichuv Hradecet követően még további két évig prágai diák is volt, ahol a Hradzsin alatti Kisoldali téren emléktábla őrzi emlékét.

Az állandó Rákóczi-emlékszoba ünnepélyes megnyitóján megjelent Jirí Vzientek, a cseh kulturális minisztérium miniszterhelyettese, Gaal Gergely, a Miniszterelnökség miniszteri biztosa és Pusztai Tamás, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese.

Az állandó kiállítást a prágai Magyar Nagykövetség és a Magyar Kulturális Intézet megbízásából a Magyar Nemzeti Múzeum készítette, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Nemzeti Kulturális Alap és a II. Rákóczi Ferenc emlékév támogatásával. Az emlékszoba az eredeti tervek szerint 2020-ban nyílt volna, de a koronavírus-járvány miatt a megnyitóra végül most került sor.

"A Rákóczi-emlékszoba létrehozását a Prágai Magyar Intézet kezdeményezte, s a szakmai anyagot magyarországi forrásokból a Magyar Nemzeti Múzeum állította össze" – nyilatkozott az MTI tudósítójának Schőberl Márton.

"A helyi levéltár dokumentumokkal segítette a kiállítás létrejöttét. Az emlékszoba működését és fenntartását pedig a város vállalta magára, fogja biztosítani" – szögezte le a helyettes államtitkár.

A tárlatnak helyt adó egykori jezsuita kollégium, a jelenlegi Fényképészeti és Modern Képalkotások Múzeuma épületének bejárata melletti falon 2017 januárja óta cseh, magyar és angol nyelvű emléktábla látható a következő felirattal: "A jezsuita gimnázium diákjaként 1688–1690 között ebben az épületben élt II. Rákóczi Ferenc (1676.03.27.–1735.04.08.) erdélyi fejedelem, Magyarország vezérlő fejedelme".

Korábban a régió múzeumában évtizedekig külön állandó kiállítás mutatta be a fejedelem életét és munkásságát, valamint az ezzel összefüggő helyi érdekességeket. A tárlatot azonban a rendszerváltás után koncepcióváltásra hivatkozva megszüntették. A régi kiállítási anyagok jelentős részének nyoma veszett, ezért mostani egy új állandó tárlat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár