Megtalálták a Nibelungok kincsét?
2014. február 21. 13:50
Egyedülálló római kori arany- és ezüstkincset talált egy amatőr kincsvadász Rajnavidék-Pfalz német tartomány déli részén. A Németországban lábra kapott feltételezések nem zárják ki, hogy a páratlan lelet a legendás Nibelungok (burgundok) kincse is lehet, amelyet a híres lovagi eposz, a Nibelung-ének is megénekelt és amelynek történetét Richard Wagner A Nibelung gyűrűje című operatetralógiájában feldolgozta.
Korábban
Az illegális ásatásból származó, 5. századból való régészeti lelet, amelynek értékét egymillió euró (311,6 millió forint) körülire teszik, ezüsttálakat, brossokat, egy ceremoniális öltözék arany ékszereit, kicsiny szobrokat és egy aranyozott összecsukható széket tartalmaz.
"Figyelembe véve a lelet korát és földrajzi elhelyezkedését, a lelet illik a Nibelungok legendáját megéneklő eposz történetéhez. Azt azonban nem tudjuk megmondani, hogy valóban a Nibelungok kincséhez tartozik-e" - idézte a német média Axel Berget, a német tartomány főrégészét, aki hozzátette, hogy bárkinek is volt a tulajdonában a páratlan ritkaság, az illető jómódú, akár egy herceg is lehetett. A Rülzheim közelében talált leletet Mainzban, a tartomány kulturális minisztériumában őrzik. Illetékesek úgy vélik, hogy nem az összes kincset találták meg.
A megtaláló ellen az ügyészség eljárást indított, mivel azt gyanítják, hogy a férfi eladott néhányat a leletből, valószínűleg külföldi vevőnek - közölte a minisztérium. "A szakszerűtlen feltárással teljes mértékben megsemmisítették azt a helyet, ahol megtalálták a kincset" - tette hozzá a tárca közleménye.
Akár a híres Rajna kincsét, akár nem azt rejti a lelet, tulajdonosa vagy a kincs elrablói sebtében rejtették el egy hajdani római út mentén i.sz. 406-407 körül, amikor a római birodalom már rogyadozott a Rajna mentén - mondta Axel Berg.
A Nibelungok legendája szerint Sigurd (Siegfried) lovag megöli a Nibelung (burgundi) királyfikat és megszerzi kincsüket. Legyőz egy sárkányt és megfürdik vérében, hogy sebezhetetlen legyen, később Hagen meggyilkolja őt és a kincset a Rajnába rejti. A Rajna medre az évszázadok folyamán sokszor változott, ezért a kincset ma már nem szükségképpen a folyóban kell keresni.
A 4-5. századból való ősi germán történeteket a szájhagyomány őrizte meg a lejegyzés koráig, a 12. századig, amikor ismeretlen szerző megírta a Nibelung-éneket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap