150 éve nyílt meg a budapesti tőzsde
2014. január 18. 18:44 MTI
Korábban
Új nyitás
A második világháborút követő hiperinfláció idején valutával és arannyal kereskedtek a romos épületben, amelyet hivatalosan a forint bevezetésekor, 1946. augusztus 1-jén nyitottak meg ismét. A tőzsde régi fényét nem nyerte vissza, a cégek háborús veszteségeik miatt nem fizettek osztalékot, az árfolyamok egyre mélyebbre zuhantak. A fordulat évében, az államosítások után a kormány 1948. május 25-én feloszlatta a BÁÉT-et, a Szabadság téri palotát állami tulajdonba vette, itt előbb a Lenin Intézet, később a Technika Háza, majd 1957-től 2009-ig a Magyar Televízió működött.
A Budapesti Értéktőzsde a rendszerváltást követően 42 évi szünet után, 1990. június 21-én nyílt meg ismét, 41 alapító taggal. Az induláskor mindössze egyetlen részvénnyel, az IBUSZ-szal lehetett kereskedni. A tőzsdetermi, nyílt kikiáltásos kereskedés 1995-ig folyt, ezután három évig párhuzamosan zajlott kereskedés a teremben és a távkereskedési rendszerben, majd 1998 novemberében bevezették az új távkereskedési rendszert.
Az első kereskedési terem a Váci utcai Trade Centerben volt, 1992-től a Deák Ferenc utcai patinás épületben zajlott a kereskedés, a BÉT 2007 márciusában költözött az Andrássy útra, az egykori Herczog-palotába. A BÉT a kilencvenes évek elején számos cég (Skála-Coop, MOL, OTP, Richter Gedeon, Globus stb.) magánosításában játszott kulcsszerepet. Az értéktőzsde és a Budapesti Árutőzsde 2005. november 2-án lezárult egyesülése óta egy helyen működik az érték- és hitelpapír, valamint az áruszekció. A tőzsde hivatalos tőzsdeindexe a BUX index, a legfontosabb részvények árfolyamát az adott vállalatok nagyságának súlyozásával számított hivatalos mutató jelzi.
A versenyképesség megőrzése érdekében 2002-ben az új tőzsdetanács az önálló jogi személy szervezeti forma helyett a gazdasági társasági forma mellett döntött, megalakult a Budapesti Értéktőzsde Részvénytársaság (2006 áprilisától Zártkörűen Működő Részvénytársaság). 2004-ben átrendeződés zajlott a BÉT tulajdonosi szerkezetében, tőkeerős osztrák bankok, valamint a Wiener Börse és az Österreichische Kontrollbank AG vásárolta meg a tőzsde többségi részesedését. A Budapesti Értéktőzsde 2010. január 14-től tagja a CEESEG AG Holdingnak, amely 68,8 százalékban tulajdonosa a BÉT-nek, 100 százalékban a bécsi, 92,74 százalékban a prágai és 99,85 százalékban a ljubljanai tőzsdének.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap