2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

"Fejvadászok" gyűjtötték a koponyákat a római kori Londonban

2014. január 15. 16:07

Az amfiteátrumban legyőzött gladiátorok és a kivégzett bűnözők fejeit összegyűjtötték, majd egy gödörbe tették az ókori London "fejvadászai"; a Museum of London mellett feltárt koponyákon végzett kutatások egy viszonylag békésebb kor árnyoldalait világítják meg.

A 39 koponyát a London Wallnál, a Museum of London tőszomszédságában tárták fel még 1988-ban, de csak nemrégiben végezték el a leletek orvosszakértői elemzését, amelyről Rebecca Redfern, a múzeum bioarcheológusa és Heather Bonney, a Natural History Museum földtani osztályának munkatársa számolt be a Journal of Archaeological Science legújabb számában.

"Nem festenek valami túl jól" - mondta el Redfern. "Az egyik koponyát például kutyák rághatták meg, így még volt rajta hús, amikor kitették" - tette hozzá. "Úgy véljük, hogy néhányukat a közeli amfiteátrumban gyilkolták meg. A gladiátorokat ugyanis gyakran lefejezték, bár nem mindenki volt gladiátor, aki az amfiteátrumban hunyt el, hiszen a bűnözőket is itt végezték ki, vagy csak - a nézők szórakoztatására - adtak nekik két kardot, hogy öljék meg a másikat. De voltak olyanok is, akiket valószínűleg Hadrianus vagy Antonius falánál fejeztek le és akiknek a koponyáját több hét alatt vitték vissza Londonba - nem volt egy leányálom".

A Redfern és Bonney által végzett kutatás szerint a feltárt koponyák nagy része felnőtt férfié volt, s több, a haláluk idején szerzett vágás és sérülés nyomát viselték magukon. Néhányuknál egyértelmű jelek utalnak arra, hogy a fejet karddal választották el a törzstől, bár valószínűleg mindegyikőjüknek ez lett a sorsa. "Bárhol is haltak meg - amfiteátrumban vagy csatában -, a karddal való lefejezés nagyon 'hatékony' módja volt az élet kioltásának. Valaki nagyon kívánhatta az áldozatok halálát" - így Redfern.

A kutatók bizonyítékokat találtak arra, hogy a fejeket évekre nyílt gödrökben "felejtették", így hagyták, hogy a lágyrészek lebomoljanak. A Római Birodalom területén igen gyakori volt az emberi koponyák szállítása, a római Traianus-oszlop egyik jelenetén például az látható, amint a simára borotvált római katonák mintegy trófeaként mutatják meg a barbár, szakállas harcosok levágott fejeit a császárnak. Bár olyan gödrök eddig is ismertek voltak, amelyekben testrészeket találtak, a londoni koponyák igazi kuriózumnak számítanak, hiszen ilyen, évtizedek alatt felhalmozódott, az i.sz. 2. századra datált leletcsoport eddig nem volt ismert a brit fővárosból.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár