Nem javasolt Károlyiról utcát elnevezni
2013. április 25. 12:20 MTI
Bővítette állásfoglalását a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a közterületek lehetséges elnevezéseiről. A "nem javasolt" kategóriába került Gorkij, Majakovszkij, Károlyi Mihály, valamint az úttörő és a partizán elnevezés - írta a hvg.hu. A teljes táblázat az MTA honlapján olvasható.
A hvg.hu közölte: a helyi önkormányzatokról szóló 2011-es törvény tiltja az önkényuralmi politikai rendszerekhez kapcsolódó utcanevek használatát, a kérdéses esetekben pedig az MTA-t hatalmazza fel a döntésre. Az MTA az állásfoglalásban három kategóriába sorolja be a neveket és fogalmakat, e szerint léteznek "nem javasolt", "használható" és "használható, de aggályos" nevek.
Az MTA honlapján található állásfoglalásból kiderül, hogy a testület nem javasolja használni a kommunista diktatúrához kötődő egyes fogalmakat: április 4., élmunkás, felszabadítók, felszabadulás, ifjúmunkás, kisdobos, népfront, néphadsereg, partizán, tanács, úttörő, vöröscsillag, Vörös Hadsereg, vörös hajnal. Továbbra is használható közterületi elnevezés - többek között - a béke, a haladás, a köztársaság, a május 1., a terv.
Nem javasolja az akadémia, hogy az alábbi személyek közül közterületet nevezzenek el az önkormányzatok: Erdei Ferenc író, szociográfus, Maxim Gorkij író, Károlyi Mihály, az első magyar köztársaság elnöke, Landler Jenő ügyvéd, Lukács György filozófus, Vlagyimir Majakovszkij költő.
Az akadémiai állásfoglalásban világirodalmi jelentőségű orosz-szovjet írónak nevezett Gorkij esetében ezt azzal indokolják, hogy a Szovjet Írószövetség első elnökeként részt vett az önkényuralmi rendszer fenntartásában, ha annak egyes jelenségeit nemegyszer éles konfliktusokat vállalva bírálja is. Károlyi Mihályt vitatott történelmi személynek tartják, az akadémia megjegyzi: nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy közvetlenül részt vett volna önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében, fenntartásában, de vitatott történelmi szerepénél fogva nem javasolt, hogy róla közterületet, közintézményt nevezzenek el.
Majakovszkijról az állásfoglalásban azt írják: jóllehet költői munkássága világirodalmi jelentőségű, de kétségtelenül részt vett a szovjet önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében és fenntartásában; az 1920-as években sokat utazott a kommunizmust népszerűsítve Nyugat-Európában. A használható, de aggályos kategóriába került Marx Károly filozófus, Ivan Micsurin botanikus, Schönherz Zoltán elektromérnök.
Marxot az MTA szerint semmi esetre sem lehet az önkényuralmi rendszer kiépítői és fenntartói közé sorolni, mivel az első huszadik századi önkényuralmi rendszernek tekintett szovjet kommunista diktatúra kiépülésének kezdete (1917) előtt több mint harminc évvel meghalt. Utaltak arra, hogy Németországban, Olaszországban több tucat közterület viseli nevét. Ezek azonban mind olyan területek, ahol nem történt próbálkozás tanításainak gyakorlatba való átültetésére. Magyarországon azonban nevének használata közterület elnevezésére erősen aggályos, mivel a marxizmus-leninizmus révén nagy mértékben kötődik a szovjet típusú önkényuralmi rendszerhez - indokolt az akadémia.
Az MTA szerint továbbra is használhatók közterületi elnevezésként többek között az alábbi nevek: Bajcsy-Zsilinszky Endre (politikus), Frankel Leó (újságíró), Jurij Gagarin (űrhajós), József Attila (költő), Korányi Sándor (belgyógyász), Anton Makarenkó (pedagógus), Prohászka Ottokár (püspök), Szabó Ervin (könyvtáros).
Az akadémia szerint Frankel Leó, aki az első magyar szociáldemokrata párt egyik alapítója volt 1880-ban, nem vett részt huszadik századi önkényuralmi politikai rendszer megalapozásában, kiépítésében és fenntartásában. Az egyik indoklásban az MTA utal arra, hogy a törvény szó szerinti értelmezése alapján az önkényuralmi rendszer megalapozói közé lehetne sorolni - eszmetörténeti értelemben - a felvilágosodás nagy gondolkodóit is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Nagy-Britannia
- Történelmi jelentőségű adománnyal gazdagodott a British Múzeum
- Nehéz természete miatt még szomszédjai sem kedvelték Goldfinger Ernőt
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Csak átmeneti békét eredményezett az első búr háború
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Lőporoshordóival könnyedén a levegőbe repíthette volna a Westminster-palotát Guy Fawkes
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Csodával határos módon élte túl az IRA ellene szervezett merényletét Margaret Thatcher
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap