Liszt és a kortárs francia zeneszerzők
2012. október 22. 13:09 MTI
Liszt Ferenc és a kortárs francia zeneszerzők kapcsolatáról nyílt kiállítás 2012. október 19-én a budapesti Liszt Ferenc Emlékmúzeumban a világhírű zeneszerző születésnapja alkalmából.
A 150 éve született Debussyről való megemlékezés hozta előtérbe Liszt és a francia zeneszerzők kapcsolatát. Liszt életének utolsó évében találkoztak, amikor Debussy római ösztöndíjas volt – mondta el Eckhardt Mária tudományos igazgató, a kiállítás kurátora.
Hozzátette: ennyi még nem késztette volna egy új anyag összeállítására, de a múzeum kottatára bővelkedik olyan értékes kottákban, amelyeket Lisztnek ajánlottak fiatal francia zeneszerzők. Ezért vélte úgy a kutató, hogy érdemes bemutatni ezt a kapcsolatot.
„A fiatal Liszt a francia zenei élet egyik főszereplője volt, ünnepelték mint zongoravirtuózt. Ám kevésbé volt egyértelmű zeneszerzői elfogadása, főként a francia operák motívumaira írt fantáziáit ismerték. 1866-ban bemutatták Párizsban az Esztergomi misét, ami hatalmas és sértő bukással járt. Liszt egyházi zenéje eltért attól, amit Párizsban akkoriban megszólaltattak, még olyan hívei sem értették, mint például Berlioz” – részletezte Eckhardt Mária.
A fiatalok között azonban voltak néhányan, akik felfedezték a maguk számára Lisztet. „Szívós munkával alapozta meg például Saint-Saëns, hogy húsz évvel később újra bemutassák Párizsban az Esztergomi misét, ezúttal óriási ünneplésben részesült a mű, akárcsak a Szent Erzsébet-legenda. Ez a magyarázata annak, hogy Saint-Saëns a többieknél nagyobb súlyt kap a kiállításon. Liszt viszonozta a francia komponista elismerését: kora legnagyobb orgonistájának tartotta Saint-Saëns-t, és előmozdította, hogy a francia fővárosban fanyalogva fogadott Sámson és Delilát Weimarban sikerrel mutassák be” – emelte ki a kutató.
Gounod, Massenet, Delibes műveit Liszt szívesen hallgatta, komoly barátságok fejlődtek ki, amelyeknek a dokumentumai, például Lisztnek szóló ajánlásokkal ellátott kották, levelek, fotográfiák példányai kerültek a tárlókba érmek, műsorlapok és gépzongora-tekercsek mellett.
Az egyik vitrinben Liszt és a pesti francia lap, a Gazette d'Hongrie cikke látható, a lap és a zeneszerző kapcsolata olyan érdekes, hogy akár külön kiállítás témája lehetne. Ebben cáfolta például, hogy antiszemita lenne.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap