Így jártak a Húsvét-sziget szobrai
2012. június 21. 12:40
A kutatók kísérlet útján keresték arra a választ, hogy a Húsvét-sziget rejtélyes szobrai hogyan "közlekedtek"; valószínűleg az őslakók kötelek segítségével felállították őket, majd előre-hátra mozgatták a szobrokat. Az új elmélet szerint a viszonyleg kevés ember részvételével zajló művelet igazi közösségi élmény lehetett, nem pedig fáradságos munka.
Korábban
A Húsvét-szigeten élt rejtélyes civilizáció összeomlásával foglalkozó kutatások kapcsán két nézet feszül egymásnak. Az UCLA tudósa, Jared Diamond, Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed című könyvében amellett érvel, hogy a szigeten élt társadalom vesztét a túlnépesedés, a deforesztáció és a sorozatos társadalmi konfliktusok okozták.
A polinéziaiak mintegy 1600 évvel ezelőtt kolonizálták a szigetet, életüket aztán saját maguk nehezítették meg: az égetéses földműveléses technika alkalmazása miatt túl sok pálmafát vágtak ki, ami az intenzív földműveléssel, a talajerózióval, a különféle konfliktusokkal, a kannibalizmussal és az erőteljes népességfogyással együtt elviselhetetlennek bizonyult. Olyannyira, hogy mikor az európaiak a 18. században megvetették a lábukat a szigeten, az egykoron virágzó civilizációnak már csak a nyomát találták.
A sziget szobrai, a moaiok ebből a szempontból igen fontos részei a Diamond által hangoztatott elképzelésnek. A kutató kollégáinak felfedezéseire hivatkozva azt állítja, hogy a szigetlakók fából készült ’csúszkával’ és emelővel vonszolták a hatalmas, akár a 90 tonnát is meghaladó köveket. Az egymással rivalizáló törzsfőnökök egész törzseket használtak arra, hogy hatalmuk demonstrálására hatalmas szobrokat állítsanak fel.
Carl Lipo és Terry Hunt egy másfajta megközelítést hozott a köztudatba a The Statues That Walked című könyvükben. Szerintük Diamond teóriája alapvetően rossz, mivel a szigeten közel sem uralkodtak paradicsomi állapotok: sokkal kevesebb volt a zöld és az ember. Eme forgatókönyv szerint a szigetet alig 800 éve kezdték birtokba venni a polinéziaiak.
Ráadásul Hunt, a Hawaii Egyetem régésze szerint nem az emberek, hanem a patkányok játszották a döntő szerepet a Húsvét-sziget pusztulásában. A polinéz patkány (rattus exulans) a telepesekkel érkezett a szigetre, mint gyorsan szaporodó fehérjeforrás az utazók számára. A sziget legfontosabb növénye, a mára már teljesen eltűnt jubaea pálma termése kemény volt: a barlangokban talált néhány példány mindegyikét megrágták, így azok terméketlenné váltak. Hunt úgy véli, hogy ez, és a fiatal hajtások megrágása megakadályozta az erdők megújulását, miközben a hatalmas patkány populáció szabadon pusztíthatta a tengeri és szárazföldi madarak fészkeit, ami több faj kihalásához vezetett.
Lipo és Hunt eltérő álláspontot képvisel a húsvét-szigeteki szobrok kapcsán is. Szerintük korántsem kellett annyi ember a moaiok mozgatására: sőt azon túlmenően, hogy a kötelek használatával könnyedén lehetett függőleges pózba állítani őket, a kevesebb fáradsággal járó munka ha nem is örömet, de egyfajta társadalmi kötőanyagot jelentett a közösség tagjai számára. „A moaiok megmozdítása egy kicsit olyan volt, mint egy labdarúgó-mérkőzés” – közölte Lipo.
A könyv megjelenése után Diamond tudományos vitát indított, amelyre Lipo és Hunt a maguk részéről egy kísérlettel kívántak pontot tenni. Miután korábban már bebizonyították, hogy a szobrot vízszintes irányban is lehetett szállítani, a két kutató a függőleges mozgatást próbálta ki – sikerrel. Összesen 18-an vettek részt a kísérletben, igaz, „csupán” egy öttonnás szobormásolattal próbálkoztak: a szobor két oldalán négyen-négyen húzták a kötelet, hátulról pedig tízen támogatták meg őket – mintha egy felbőszült kutyát fékeznének meg a pórázzal.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.