2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Szakrális művészetek hete: 200 program 50 helyszínen

2011. szeptember 9. 08:13 MTI

Csaknem 200 program várja országszerte 50 helyszínen az érdeklődőket szeptember 17. és 25. között a Szakrális művészetek hete fesztiválon, amelyet immár ötödik alkalommal rendeznek meg.

A programsorozatot beharangozó csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az ingyenes fesztivál részeként rendezik meg szeptember 17-én a Nyitott templomok éjszakáját. A Kulturális örökség napjaihoz is kapcsolódó esemény újdonsága, hogy a Liszt-év jegyében este 8 órakor a zeneszerző egy-egy műve csendül fel a résztvevő templomokban.

A Szakrális Művészetek Hete programsorozathoz az idén több nagy közgyűjtemény – köztük az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum – csatlakozott, a fesztivál megnyitóját ez utóbbiban tartják szeptember 16-án. Az eseményen Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke mond beszédet, közreműködik a Magyar Rádió Gyermekkórusa. Szeptember 17-én a múzeum dísztermében csendül fel Liszt Ferenc Missa Solemnis című műve, itt tartották annak idején az ősbemutató előtt a próbákat. Az Esztergomi misét a Mátyás templom Ének- és Zenekara adja elő.

Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta: a szakralitás, a szakrális művészet olyan téma, amely "milliárd szálon" kapcsolódik a magyarság történelméhez. Mint megjegyezte, a múzeum ars poeticája, hogy minden olyan témával foglalkozzon, amely a magyar közösséggel kapcsolatos. "Az intézmény nemcsak pedagógiai, szórakoztató céllal rendezi meg kiállításait, ugyanilyen fontosnak tartjuk, hogy a közösség problémáiról is lehessen általuk beszélgetni" - fogalmazott.

A fesztiválhoz kapcsolódik az október 2-ig látható Krisztus arca megvilágít minket – A szakrális és profán művészet tárgyai című tárlat. A többi közt rézmetszeteket, tusrajzokat, ikonokat felvonultató kiállítás Szilárdfy Zoltán jubiláns pap gyűjteményéből állt össze. A főigazgató hangsúlyozta: Szilárdfy Zoltán nemcsak pap és tudós, de az egyik donátora is a Magyar Nemzeti Múzeumnak. A gyűjtő szeptember 17-én maga mutatja be gyűjteményét, valamint előadást tart a kiállított tárgyakról.

A sajtótájékoztatón jelen volt Márfi Gyula veszprémi érsek, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad szembeállítani a profán és a szakrális művészetet. Mint fogalmazott, vannak dolgok, amelyek nem illenek templomba, de mindazon művekben megnyilvánul a szakralitás, amikben benne van a teremtő iránti alázat, még akkor is, ha egy tájképről, csendéletről, állatábrázolásról van szó. Az érsek szólt arról, hogy a vallás nem szorulhat folyamatosan defenzívába, meg kell fordítani a világra jellemző szekularizációs, profanizálódó folyamatot.

Dragonits Márta, az eseményt szervező Ars Sacra Alapítvány kuratóriumi elnöke a programkínálat kapcsán elmondta, hogy az idén több roma művészeti esemény lesz. Példaként említette az Árnyék és fény című kiállítást roma festők műveiből az Örökség Galériában vagy a Kalyi Jag koncertjét a Budai Várban. Szeptember 20-án a Barabás Villában hallható monodrámát Dante életéről Oberfrank Pál színművész adja elő, szeptember 22-én pedig Gryllus Vilmos, Gryllus Dániel és Sebestyén Márta Tizenöt zsoltár című műsorát a Néprajzi Múzeumban lehet meghallgatni.

Liszt: Via Crucis címmel Klukon Edit és Ránki Dezső ad koncertet a Belvárosi Nagyboldogasszony templomban szeptember 23-án; a műsorban a házaspár Fülöp nevű fia is feltűnik majd. Dragonits Mária szerint a rendezvény célja egy "spirituális templom felépítése", amelyben a világ minden magyarja otthonra lelhet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár