2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Matematikai emlékkonferencia Turán Pál tiszteletére

2011. augusztus 22. 15:18 MTI

Emlékkonferenciát szerveznek Turán Pálnak, a 20. századi matematika kimagasló alakjának tiszteletére Budapesten augusztus 22. és 26. között.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA), az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézete, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Bolyai János Matematikai Társulat szervezi azt a nemzetközi matematikai konferenciát, amelyen számos világhírű kutató és professzor emlékezik meg a nemzetközi hírű magyar matematikusról és munkásságáról.

Az eseményre az ELTE Múzeum körúti Gólyavár épületében kerül sor, egyes előadásokat pedig a Reáltanoda utcai épületegyüttesben tartanak. A konferenciát Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke nyitja meg augusztus 22-én, hétfőn 9 órakor a Gólyavár épületében - adta hírül közleményében az MTA.

A szervezők 25 külföldi országból várják a résztvevőket a konferenciára. Két - a matematikában legnagyobb elismerésnek számító Fields-éremmel kitűntetett - professzor is megtiszteli az eseményt: Alan Baker, a Cambridge-i Trinity College, Enrico Bombieri pedig a princetoni Institute for Advanced Study professzora. Mindketten tartanak előadásokat is.

Turán Pál munkássága nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi matematikai életre is nagy hatással volt. Ismertségét jelzi, hogy 1970-ben a Nizzában tartott matematikai kongresszuson ő is tagja volt a Fields-érmet odaítélő szűk körű bizottságnak. Egykori külföldi tanítványai közül többen is világhírű professzorok, külföldi akadémiák tagjai. Közéjük tartozik a tókiói egyetem professzora, Motohasi Joicsi, illetve a leideni egyetem professzora, Robert Tijdeman is, akik szintén a konferencia meghívott előadói között vannak. Az előadások sok esetben szorosan kapcsolódnak a matematikus által indított új kutatási területekhez, valamint életútjáról, személyéről szólnak majd - olvasható az MTA közleményében.

Az emlékkonferencia fő témáját a számelmélet, az analízis és a kombinatorika különböző, elsősorban Turán Pál által is művelt területei képezik.

A matematikus a háború után 1947-ben Dániában, 1948-ban pedig az Egyesült Államokban, a hírneves princetoni kutatóintézetben töltött egy-egy félévet. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja lett 1948-ban, később egyetemi tanár, majd 1953-ban az Akadémia rendes tagjává választotta. Kétszer kapott Kossuth-díjat: 1948-ban és 1952-ben. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanszékvezető professzora volt, majd haláláig az MTA Matematikai Kutatóintézetében dolgozott. Magyar tanítványai mellett számos fiatal külföldi, például holland, japán és lengyel kutatóval dolgozott, akik a vele való együttműködés céljából jöttek Magyarországra.

Turán Pál érdeklődésének homlokterében a számelmélet állt, legtöbb publikációja is ilyen témákkal, különösen a prímszámok elméletével kapcsolatos. Legismertebb elmélete a nevét viselő Turán-féle hatványösszegmódszert - amelyet ő maga is élete főműveként értékelt - szintén egyik fontos témája lesz a konferenciának.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár