Előkerült az épülő WTC alatt talált újkori hajó eleje
2011. augusztus 9. 13:55 The New York Times
A gyarmatokon kitört lázadás letörésére kivezényelt brit katonákat szállíthatta az a 18. században elsüllyedt, tavaly feltárt hajó, amelynek orrát csak nemrégiben találták meg.
Korábban
Az új World Trade Center építése közben megtalált 18. századi hajó farának felfedezése után végre a hajóorr is előkerült. A szakértők így meg tudják állapítani a hajó hosszát, pontosabb képet kaphatnak megépítésének körülményeiről, s talán arról is lehullhat a lepel, hogy vajon mit keresett Lower Manhattan kikötőjében.
Az egyik legérdekesebb lábra kapó teória szerint a hajót az amerikai függetlenségi háborúban (1775-1783) használták, s valószínűleg katonákat szállítottak rajta; a feltételezéseket a hajó fedélzetén talált brit tisztek uniformisát díszítő óngombok támasztják alá – magyarázta Warren Riess, a Maine Egyetem Darling Marine Center munkatársa.
A régészek még 2010 júliusában fedezték fel a hajót, azon a helyen, amelyet a Hudson korábban elért. A hajót rendkívül rossz állapotban találták, a kutatók eleinte még azt sem tudták megállapítani, hogy vajon a hajóorr, vagy a hajótat került-e elő. Miután kiderült, hogy ez a hajó hátsó része volt, a régészek a hajóorrnak eredtek a nyomába.
A helyszínen dolgozó archeológusoknak egy évet kellett várniuk, mire a földalatti biztonsági rendszert építő New York-i és New Jersey-i hatóságok átadták a terepet. Július 27-én csalódottan hagyták el a helyszínt a szakemberek, mivel néhány forgácson kívül semmit se találtak. Két nappal később váratlan fordulatot vettek az események, miután egy földmunkagép megszabadította a hajó orrától a földet, a szakemberek pedig a sár és a komposzt alatt azonnal azonosították a maradványokat; mivel ez volt az a rész, amely állandóan víz alatt volt, se a hajórúd, se pedig a hajó nevét mutató tábla nem került elő.
Maga a hajó 15 méter hosszú volt, tavaly ebből 9,6 métert ástak ki; a most felfedezett darabokkal együtt a texasi Center for Maritime Archaeology and Conservation-ba szállítják. A Columbia Egyetem által végzett dendrokronológiai vizsgálatok szerint a fák Philadelphiából származnak és legkésőbb az 1770-es években vágták ki őket. A Riess által említett gomb ónból készült, szegélye díszes, középen pedig egy szám (52) látható – az egyik kutató szerint ez az 52. gyalogezredre utal, amelyet London a gyarmatokon kitört zavargások leverésére küldött ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap