Hiánypótló képes album az 1944-1947 közötti időszakról
2011. június 2. 12:43 MTI
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár és Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója mutatta be a Magyar Tragédia 1944-1947 című képes albumot szerdán Budapesten; a hiánypótló munka a múzeum időszaki kiállításainak összefoglalója.
Korábban
"Ezek mindegyike egy-egy nagyon fájó, tragikus esemény felidézésre vállalkozására vállalkozott" - idézte fel a tárlatokról Schmidt Mária főigazgató a Terror Háza Múzeumba tartott eseményen. Mint mondta, azért lett az album címe Magyar Tragédia 1944-1947, mert ez fejezi ki legjobban azt a tragédiasorozatot, amely a második világháború végétől egészen a kommunista diktatúra végső berendezkedéséig tartott.
Schmidt Mária kiemelte, hogy a XX. Század Intézet gondozásában megjelent kötet öt fejezete - a holokauszt, a szovjet fogolytáborokba hurcoltak, a délvidéki magyarok, a svábok tragédiája, valamint a felvidéki magyarokkal történtek - egészen a rendszerváltozásig fehér foltnak számított a magyar történelemtudományban. "A nemzet emlékezetében nem tudta elfoglalni azt a helyet, ami a tragédia nagysága miatt fontos lett volna. (...) Az áldozatok magyarként szenvedték el ezeket a megpróbáltatásokat még akkor is, ha sokszor az elkövetők is magyarok voltak" - tette hozzá a főigazgató.
Megfogalmazása szerint a tettesek a nemzet közösségén ejtettek sebet. Úgy vélte, a szomszédos országoknak is érdekük, hogy ezeket a sebeket elkezdjük gyógyítani, és közösen lépjünk tovább a jövő felé.
A kötetet a kultúráért felelős államtitkár is méltatta; Szőcs Géza hiánypótlónak nevezte a képes albumot. Mint kifejtette, noha a kötet mindössze négy évet fed le a század történelméből, mégis szimbolikus fontosságú a huszadik század összes szenvedésének, magyar veszteségének szempontjából.
"A tragédiáról nehéz beszélni, jobb és talán könnyebb megmutatni, ábrázolni. A kötet szerzői ezt az utat járják. Informatívak és tárgyilagosak, amikor annak kell lenniük, és az érzelmekhez, indulatokhoz és a bizonyos szavak hatására összeránduló gyomorhoz szólnak, amikor meg ez a feldolgozott történeti anyag minél sokrétűbb bemutatása érdekében követendő módszer" – mondta Szőcs Géza.
Az államtitkár "szubjektív hiányérzetének" hangot adva hiányolta a kötetből az erdélyi tragédiákat, ugyanakkor dicsérte a kötet egyedi szerkesztését, például azt, hogy nagy hangsúlyt fektettek a szemtanúk visszaemlékezéseire. Schmidt Mária jogosnak nevezte Szőcs Géza észrevételét, és bejelentette: az évzáró kiállítás egy olyan tárlat lesz, amelynek keretében minden magyar tragédiát bemutatnak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap