Római kori őrtornyok Portugáliában
2011. január 25. 11:09
Archeológusok Portugália hegyvidéki részein egy huszonnégy őrtoronyból álló rendszer feltárásába fogtak, amelyet még a római polgárháború idején építettek.
Korábban
„A rebellió elültével és a vidék pacifikálásával-újjászervezésével hirtelen megjelentek ezek az építmények” – nyilatkozta Joey Williams, a Buffalói Egyetem régésze, aki Rui Matalotoval együtt vezeti az ásatásokat. A csapat tíz évvel ezelőtt kezdte meg a kutatást: ekkor Mataloto feljegyzéseket készített az őrtornyokról, s megvizsgálta az ott talált régészeti leleteket. Csak ezt követően vette kezdetét az egyik építmény, a 9x5 méteres Caladhino feltárása, immáron Williamsszel az oldalán.
Williams szerint rendkívül véres volt az őrtornyok építését megelőző polgárháború. „Itt i.e. 82 és 72 között Quintus Sertorius vezetésével egy szakadár római köztársaság működött, hogy otthont biztosítsanak az elkeseredett rómaiaknak.” Az államférfi árnyékszenátust állított fel, majd kihívta Sullát, Róma diktátorát. Elsőre feltartóztatták a római hadsereget, Pompeius állítólag egyetlen ütközetben 10 ezer katonát veszített, de a hadvezér nem adta fel és tovább fegyverkezett.
Mindeközben Sertoriust – a katonai sikerek ellenére – belülről támadták. „A harcok közepette ellene fordult egyik itáliai tisztviselője, Perperna, aki miután díszvacsorára invitálta, meggyilkoltatta” – írja Leonard Curchin a római kori Hispániáról szóló könyvében. Sertorius halálával kezdett elfogyni a levegő a felkelők körül, majd 61-ben egy frissen kinevezett helytartó, bizonyos Julius Caesar került a tartomány élére, aki megzabolázta a római uralom ellen fellázadó törzsi csoportokat.
A huszonnégy őrtorony – egy nagyobb erőddel megerősítve Castelo da Lousánál – megépítése egybeesett a polgárháború végével és Caesar felemelkedésével. A közép-portugáliai Alto Alentejónál található építmények közötti kommunikáció nem mehetett zökkenőmentesen. „Nem tudtak egymásnak jelezni, világítani, még csak egy zászlót sem lengetni” – mondta el Williams, aki szerint mindez azt jelenti, hogy az őrtornyok irányítói csak egy szűkebb terület védelméért voltak felelősek. Az őrtornyoknál bányászatra utaló jeleket is találtak, amit foglyok, esetleg rabszolgák működtettek.
Caladhino mellett a régészek egy egy méter széles és két méter magas falat is feltártak. A toronyban két szobát találtak, amelyeket egy L-alakú folyosó kötött össze. A munka előrehaladtával a szakemberek ráadásul olyan régészeti leletekre is bukkantak, amelyeket általában nem szoktak a római katonákkal összefüggésbe hozni – például egy egyszerű szövőgépet. William szerint erre az önellátás miatt volt szükség, s rendszerint az őrszolgálatot teljesítőkre esett a hálátlan szerep. A másik magyarázat szerint nem katonák, hanem civilek laktak a tornyokban, ezt erősítik az építményekben talált agyagedények valamint egy olvasztókemence maradványai is.
Idővel a rómaiak otthagyták az őrtornyokat, és a környező villákban vertek tanyát. „Elképzelhető, hogy az itt élők a bányászatból meggazdagodva építhették fel a lejtőkön lakóházaikat” – villantott fel Williams egy lehetséges magyarázatot a környéken fellelhető villák jelenlétére.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap