2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A férfi, aki megfiatalítja a halottakat

2010. november 18. 09:28

Míg a horrorfilmek szereplői félelmükben elfutnak a múmiák elől, addig a bioantropológus Ron Beckett hegycsúcsokat is megmászik, csak azért, hogy lásson egyet, vagy, hogy segítsen egyet összerakni. A kutató az utóbbi útja során egy nagyon érdekes múmia-kultusszal találkozott.

„Pápua Új-Guineában az emberek együtt élnek a múmiákkal" – meséli Beckett. Különféle szertartások részét képezik a holt rokonok. Például sziklaüregben helyezik őket, jelölve a falu határait. Ezekkel a ceremóniákkal segítik fenntartani az emléküket. Az anga kultúrában - a többi új-guineai kultúrához hasonlóan - felfüstölték a holtak maradványait. A hő kiszárítja a testet, a füst pedig megöli a baktériumokat és hatására konzerválódnak a szervek is. Beckett és csapata mindenképp meg akarta tanulni, hogy miként konzerválják a múmiákat ezen a nedves, trópusi éghajlaton.

„Nem tud bárki rendbe hozni egy múmiát” – véli a kutató – „néha még én és a kollégáim is segítünk benne a tapasztalt öregeknek”. A múmiatudomány mindenképp csapatmunka. Lehet, hogy a radiológia nem mond el olyan részleteket, amikre a boncolás során fény derül. Lehet, hogy amit a régészek nem tudnak, a kulturális antropológia és a kultúra elmondja.

A múmiák a napóleoni háborúk kora óta népszerűek, amikor francia tudósok és kutatók belekezdtek az ősi Egyiptom tanulmányozásába, sírokat és régi templomokat feltárva. Az igazi őrület Howard Carter munkásságával vette kezdetét: az angol tudós 1922-ben találta meg Tutanhamon sírját. Múmiáról az első számítógépes tomográfia (3D röntgen) felvétel 1977-ben készült el. Segítségével a kutatók sokkal pontosabb képet kaphatnak a mumifikálódott testről, anélkül, hogy kárt tennének benne. Beckett szerint "minket, emberi lényeket nagyon is foglalkoztatnak ezek a különös halottak, de egy valami továbbra is biztos: nem tudjuk, mi történik a halál után."

"Amit Új-Guineában találtunk, az jutalom volt" – meséli a tudós. "Egy falubelivel együtt raktuk össze az apja múmiáját, mert kezdett leesni a feje. Miközben dolgoztunk, a férfi elmondta: reméli, hogy egyszer majd belőle is ilyen múmia lesz."

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár