Németország egységben - lépésről-lépésre
2010. október 11. 13:41 Múlt-kor, Spiegel Online
Korábban
A 23. paragrafus
Egyvalami azonban elkerülte a szovjet döntéshozók figyelmét: a német alkotmány 23. paragrafusa. Negyven évig jószerivel senkit sem érdekelt ez a klauzula, most azonban mindenki bőszen kezdte tanulmányozni, amely megállapította, hogy Kelet-Németország bármikor megegyezhet a Német Szövetségi Köztársasággal. A március 18-i szabad választások óta kétharmadra nőtt a csatlakozást kívánó pártok száma, a Volkskammer pedig elegendő képviselővel rendelkezett az unió megszavazásához. Ráadásul már korábban megkezdődtek az előkészítő tárgyalások Bonn-nal a jogharmonizációról és az intézményrendszer átültetéséről, s júliustól már márkával fizettek Kelet-Németországban is.
A nyugati hatalmak kilátásba helyezték, hogy ha a szovjetek meggátolják az NDK-nak a nyugati országrészhez való csatlakozását, akkor Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok egyoldalúan lemondanak a győzteseknek kijáró jogaikról, ezzel pedig Moszkva maradna az egyetlen megszálló ország Németország területén, amely teljesen elfogadhatatlan lenne. Ezzel az országban állomásozó szovjet katonák is nehéz helyzetbe kerültek volna, ugyanis az értéktelen rubel "morális tekintélyüket ásta volna alá". A terv megvalósítására végül nem került sor, a Szovjetunió súlyosan eladósodott, így elérkezett Bonn ideje.
Gorbacsovnak "levegőre" volt szüksége, de az NSZK-tól kért 20 milliárd márkára rúgó kölcsönnek csak a negyedét adta meg Kohl, s cserébe Bonn is benyújtotta a számláit; a németek az országrészek egysesítését, míg a szovjetek gazdasági bajaik orvoslását kérték, így mindkét állam egymásra volt utalva. Sevardnadze azt rótta fel partnerének, hogy a közvélemény most azt hiszi, a "Szovjetunió rábólintott a német egységre a pénzügyi kölcsön fejében". Geschner megdöbbenését tettette: "Hihetetlen és felháborító. Vannak olyan felelőtlen emberek, akiknek nagy a szájuk, s inkább csöndben kellene maradniuk". A színfalak mögött azonban pontosan ez történt - jelentette ki Teltschick.
Ezt követően felgyorsultak az események. Gorbacsov Washingtonba repült, ahol Bush elnökkel azt közölte: a németek saját belátásuk szerint dönthetnek a NATO-tagságot illetően. Kevesen hittek a fülüknek, néhány tanácsadó arra kérte Busht, hogy ismételtesse el az előbb hangzottakat a szovjet pártfőtitkárral, de ugyanennyire meglepődött Kohl. Hat héttel később Kohl és Genscher a legfontosabb kérdésekre is választ kaptak a Gorbacsovval való találkozásuk során: ezek szerint Németország az egyesítés pillanatában szuverén állam lesz, a szovjet csapatokat négy éven belül kivonják, az ország pedig NATO-tagállam lesz, külföldi NATO-csapatok és nukleáris fegyverek nélkül.
A "hatok" döntéshozatalq felgyorsult, mire Kohl és Gorbacsov az NSZK-nak a Szovjetunió számára folyósított kölcsönéről kezdett végeérhetetlen alkudozásba, s egy ponton úgy tűnt, Gorbacsov makacssága miatt elhúzódhatnak a tárgyalások, de a szovjet pártfőtitkár végül elfogadta a 12+3 (kamatmentes) milliárd márkás felajánlást. 1990. szeptember 11-én a Volkskammer rábólintott a 23. paragrafusra, de Nagy-Britannia részéről nem várt ellenállásba ütközött az egység megvalósítása, mivel London azt követelte, hogy a nyugati hatalmak az egykori Kelet-Németországban végezhessenek hadműveleteket, amelyet a Szovjetunió természetesen elfogadhatatlannak tartott.
Hurd külügyminiszter ígérete ellenére - Thatcher közbenjárására? - a britek eleinte nem változtattak álláspontjukon, de Bakernek köszönhetően London meghátrált, így az utolsó akadály is elhárult az NDK és az NSZK egyesítése elől.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap