Évfordulós emlékcsarnok Szegeden
2010. szeptember 21. 08:24
Korábban
Hadrovics László
Hadrovics László nyelvész, szlavista 1910. június 27-én született Alsólendván, és 1997. május 12-én halt meg Solymáron. 1929-ben középiskolai tanulmányainak befejezése után a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar-latin szakára iratkozott be. Tagja lett az Eötvös Kollégiumnak, az itt eltöltött évek alatt irányult érdeklődése a szláv nyelvészet felé.
1934-ben bölcsészdoktori oklevelet szerzett. 1935-ben a Collegium Hungaricum tagjaként a berlini egyetemen szlavisztikát tanult, de betegsége miatt tanulmányait megszakította és hazatért. 1937-től a budapesti Egyetemi Könyvtárban tevékenykedett, majd a magyar Történettudományi Intézetben és a Kelet-Európai Tudományos Intézetben dolgozott. 1942 végén az akkor létesült Teleki Pál Tudományos Intézet történettudományi részlegében délszláv referensként alkalmazták.
Az 1942-43-as tanévben a Szegedi Egyetemen a szláv filológia megbízott előadójaként tevékenykedett. Célja a szlavisztikai művelődés alapjainak lerakása és a speciális szlavisztikai oktatás lehetőségének megteremtése volt. 1948-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező-, majd 1970-ben rendes tagjává választotta. 1951-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem szlavisztikai tanszékére docensi kinevezést kapott. 1954-ben egyetemi tanár lett, 1965 és 1974 között a tanszék vezetői teendőket is ellátta. Tudományos terveinek megvalósítása érdekében feladta egyetemi oktatói pályáját és 64 évesen nyugdíjba vonult.
1955-től 1965-ig, majd 1986-tól 1997-ig szerkesztőbizottsági tagja volt, 1966 és 1985 között pedig szerkesztette a Studia Slavica Academiae Scientiarum Hungaricae kiadványt. Tudományos eredményeit itthon és külföldön is elismerték 1974-ben a zágrábi, Jugoszláv Tudományos és Művészeti Akadémia, 1985-ben a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia választotta tagjai közé. 1985-ben az újvidéki Matica Srpska fogadta sorai közé.
1985-ben állami díjban, 1988-ban Pais Dezső-díjban és 1993-ban akadémiai aranyéremben részesült. A szegedi szlavisztikai meghonosításáért végzett erőfeszítéséért 1996-ban a szegedi József Attila Tudományegyetem díszdoktorává avatta. Pályája elején elsősorban a délszláv-magyar történeti és művelődési kapcsolatok érdekelték. Később behatóan foglalkozott a horvát helyesírás-történet számos kérdésével, eredményesen kutatta a horvát és a szerb nyelv magyar jövevényszavainak kronológiai és nyelvföldrajzi kérdéseit. Legjelentősebbek funkcionális magyar mondattani, történeti jelentéstani és frazeológiai kutatásai.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap