Múzeum Szófia központja alatt
2010. június 22. 14:14 MTI
Átalakítják Szófia központját, hogy bemutathassák az ott feltárt római kori maradványokat, miközben a nagyszabású ásatások folytatódnak - jelentették be a bolgár hatóságok.
Korábban
Az egykori római kori város, Ulpia Serdica két fő útjának, a Decomanusnak és a Cargónak kereszteződését tárják fel a 2012-ig tartó ásatásokon. A terület feltárása évekkel ezelőtt kezdődött, és mostanáig egy 2000 éves római kori palota, fürdők, temetkezési helyek és egy 13. századból származó, de még a 19. században is használt templom romjai kerültek felszínre. A régészek szerint a lelőhely jóval kiterjedtebb lehet, és legalább két római kori palota maradványait rejtheti még a föld mélye.
A terület sorsa évek óta vita tárgya, mert az ásatások miatt többször is módosítani kellett a szófiai metróhálózat bővítésének tervét, mivel az egyik metróállomást éppen ez alatt építették volna meg. A hatóságok a leletek megőrzése mellett döntöttek abban a reményben, hogy a kulturális örökség részeként a város új turistacsalogató látványosságai lesznek. "A metró 15 méterrel a régészeti lelőhely alatt fog járni, amely egyáltalán nem fog megrongálódni, viszont látható lesz erről a metróállomásról" - hangsúlyozta Petar Dikov, Szófia főépítésze.
"Tökéletesen megőrzött föld alatti múzeum lesz 1,9 hektáron" - mondta Todor Csobanov kulturális miniszterhelyettes a sajtó képviselőinek tartott szemleúton. Ezzel a projekttel Szófia versenytársa lehet olyan városoknak, mint Róma, amelyek a kulturális örökség jelképei - toldotta meg. A lelőhely egybeesik a város jelenlegi központi terével, ahol többek között kormányépületek és az elnöki palota található. A leletek egy részét aluljárón lehet majd megközelíteni, a többi bejárható területen lesz - közölte Jordanka Fandakova szófiai polgármester.
A Szófia központjának teljes átalakításával együttjáró ásatások összköltségét 10 millió euróra (csaknem 3 milliárd forintra) becsülik. A főépítész hozzátette, hogy az Európai Unió anyagi támogatásával "ezt az óriási területet kiállítási és performansz-központnak lehet majd használni, amely mostanáig nem igazán volt Szófiában".
A mostani bolgár főváros helyén álló trák települést az i.e. 1. században hódították meg a rómaiak és nevezték át Ulpia Serdicának. Egy római kori erődítmény egy része és egy 4. századi templom már évtizedek óta látható egy föld alatti átjáróban, amely az elnöki hivatalt köti össze a kormányszékházzal Szófiában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.