2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Csomakőrösön emlékeztek a székely világutazóra

2010. április 16. 14:36 MTI

Székely volt, aki elindult Keletre, hogy viszontagságos utakon keresztül megtalálja a magyarok őshazáját, de nem csak utazóként vált híressé, a világ nyelvtudósként is ismeri őt, és két új tudományágnak - a tibetológiának és a buddhizmusnak - vált atyjává - idézte fel Kőrösi Csoma Sándor sokrétű, egyetemes kultúrát gazdagító életét Kelemen Hunor romániai kulturális és örökségvédelmi miniszter az egykori tudós szülővárosában, Csomakőrösön.

A miniszter nyitotta meg azt a rendezvénysorozatot, amelyet az UNESCO által meghirdetett, a Kultúrák Közeledése Nemzetközi Évének jegyében szervezett a román Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium, Kovászna Megye Tanácsa, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és az Árkosi Kulturális Központ.

Kelemen Hunor emlékeztetett arra: a nagy székely kutató és zarándok célja az volt, hogy megtalálja a magyar őshazát, hiszen nemcsak az ő tudatában, hanem az egész magyarságéban élt és él a mai napig a keleti eredet. "A magyarság őshazáját ugyan nem sikerült megtalálnia, de egészen kimagasló örökséget hagyott nemcsak a magyar közösségre, hanem más nemzeti közösségekre is, a világra" - mondta a miniszter, jelezve: a Kőrösi-életút másik két állomásán - Göttingában ősszel, Dardzsilingben pedig télen - folytatódik a művelődéstörténeti örökségre való emlékezés, tudományos munka.

Kelemen Hunor és Tamás Sándor, Kovászna megyei tanácselnök a Kőrösi Csoma Sándor emlékház meglátogatása után Kovásznán, a Clermont szálloda konferenciatermében köszöntötte a Kőrösi Csoma Sándor - Az életút három állomása (Three Stations) című nemzetközi konferencia előadóit és résztvevőit. A tanácskozás címe arra a három helyszínre (Dardzsiling, Göttinga, Csomakőrös) utal, amely Kőrösi Csoma Sándor munkásságában meghatározó szerepet játszott.

Az immár huszonegyedik alkalommal megrendezett emléknapokon jelentős számú tudós és kutató jelent, a rendezvénysorozat védnöke idén is Füzes Oszkár László, Magyarország bukaresti nagykövete volt. Most először meghívták azoknak az országoknak a nagyköveteit és képviselőit is, amelyeket Kőrösi Csoma Sándor zarándokútja során érintett. Így jelen volt Mohammed El Dib libanoni, Debashish Chakravarti indiai nagykövet, valamint a szíriai nagykövetség tanácsadója Ahmed Al Zaoubi.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár