2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Élet a halál után Békéscsabán

2009. február 8. 15:13 MTI

Élet a halál után címmel az egyiptomi halotti kultusz emlékeiből nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteményének darabjaiból szombaton Békéscsabán, a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeumban.

Nagy István, a kiállítás kurátora a megnyitón elmondta, hogy az egyiptomiak gondoskodni akartak mind a test, mind a lélek túlvilági fennmaradásáról. Az előbbit szolgálta a mumifikálás, míg az utóbbit a holtak birodalmában való megjelenés mítosza. A köznépnek ugyan nem volt lehetősége a drága szertartásra, ám testüket megőrizhette a száraz sivatag homokja. Az előkelők viszont már az i.e. 15. századtól fejlett mumifikálás segítségével őrizhették meg földi maradványaikat a túlvilág számára.

A holtak birodalmába kerülést hitük szerint megelőzte Ozirisznek, a holtak birodalma istenkirályának bíráskodása, csak az ő engedélyével lehetett belépni a túlvilágra. A kiállítás tárlóin ezeknek az állomásoknak a gazdag illusztrációit mutatják be a Halottak Könyvéből, számtalan terrakottából, bronzból illetve kőből készült szobrocska mutatja be az óegyiptomiak halotti kultuszát. Több szobor és kép tanúskodik arról is, hogy az egyiptomiaknak a túlvilágban is dolgozniuk kellett. Az előkelők temetkezési helyein ezért szolgáikat ábrázoló "kisplasztikákat", úgynevezett saubatikat helyeztek el, hogy helyettük dolgozzanak, ha szükséges.

Mihály Mária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese köszöntőjében elmondta, hogy a múzeum 2006-ban ünnepelte megnyitásának 100. évfordulóját, s akkor döntötték el, hogy a gyűjteményből olyan tematikus anyagokat állítanak össze, amelyeket be tudnak mutatni a vidéki múzeumokban is. Ennek a törekvésnek az egyik állomása a békéscsabai kiállítás, amely sorban már a hetedik.

Domokos László, a fenntartó megyei önkormányzat elnöke pedig azt hangsúlyozta, hogy a közelmúltban felújított Munkács múzeum teljesítette a várakozásokat, hiszen elnyerte 2007-ben az Év múzeuma, majd pedig a Vendégbarát múzeum címet. Tavaly a tatárjárásról szóló kiállításukat például majdnem 20 ezren látták.

A mostani kiállítást május 24-ig tekintetik meg az érdeklődők.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár