Az Iparművészeti Múzeum ellen is pert nyertek a Sigray-örökösök
2008. november 19. 12:21 MTI
A Pesti Központi Kerületi Bíróság elsőfokú döntése szerint az Iparművészeti Múzeumnak vissza kell adnia a Sigray-örökösöknek egy 17. századi, faragott angol karosszéket.
Korábban
Schell József közlése szerint miután 2005-ben jogerősen pert nyertek a Magyar Nemzeti Múzeum ellen az Ocskay Johannát ábrázoló, 17. századból származó festmény visszaszolgáltatását kérve, a szintén ebből a korból származó karosszék miatt indítottak próbapert az Iparművészeti Múzeum ellen. Az intézményben összesen mintegy 110 azonosított Sigray-tárgyat, ruházatot, bútorokat és porcelánokat tartanak nyilván.
Az örökösök a perben azzal érveltek, hogy az ivánci Sigray-kastélyból a berendezési tárgyakat letétként, nemzeti érdekű magángyűjtemény minősítéssel adta át a Sigray család képviselője 1952-ben a Magyar Állam szerveinek, így ezeket a tárgyakat nem államosították. Az angol karosszék a Balatoni Múzeumba került, ahol letétként tartották nyilván, majd később az Iparművészeti Múzeumban az állami tulajdont képező tárgyak nyilvántartása során vették leltárba.
Az Iparművészeti Múzeum és a perbe beavatkozó Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) több jogcímre is hivatkozott. Többek között állította, hogy a muzeális tárgyat államosították, ha pedig a bíróság mégis úgy látja, hogy erre nem került sor, akkor a múzeum, illetve jogelődje elbirtokolta a tárgyat - idézte fel Schell József a tárgyalás részleteit. Hozzátette: a bíróság bizonyítottnak látta, hogy az állami szervek az ötvenes évek elején letétként vették át a karosszéket, és úgy ítélte meg, hogy a beleltározás nem eredményez tulajdonszerzést, az alperes és az MNV sem tudta bizonyítani, hogy a letéti jogviszony megszűnt volna. Az elsőfokú bíróság az államosítás tényét sem látta igazoltnak, és elutasította az elbirtoklásra, valamint a perben felhozott egyéb jogcímekre történő hivatkozásokat is.
Sigray Antal, a két világháború közötti időszak egyik meghatározó politikusa, a felsőház elnöke a második világháború idején helyezte letétbe gyűjteményét, amelynek darabjai ma a Magyar Nemzeti Múzeumban, az Iparművészeti Múzeumban és a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumban találhatók. Az örökösök tavaly novemberben egyezséget ajánlottak a közgyűjteményeknek és az illetékes kormányzati szerveknek: felajánlották, hogy a 255 tárgyból álló gyűjtemény 43 százalékát ajándékként megtarthatják, ha a többit meghatározott időn belül kiadják.
A Sigray-örökösök 2005-ben a Magyar Nemzeti Múzeum ellen már jogerősen megnyertek egy próbapert, de az intézmény nem volt hajlandó kiadni az Ocskay Johannát ábrázoló festményt. Az emiatt megindult eljárás eredményeként a múlt év novemberében végrehajtó vitte el a festményt a fővárosi múzeumból. Szintén próbapert indítottak a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum ellen is az ott őrzött Páris ítélete című, ógörög mitológiai jelenetet ábrázoló porcelán szoborért. Az egy éve kezdődött per tárgyalása csütörtökön folytatódik a Balaton-parti városban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap