2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Magyarok a francia idegenlégióban

2008. október 21. 14:05 MTI

A francia idegenlégióban szolgált magyaroknak állít emléket a Hadtörténeti Múzeum kamara-kiállítása, amely archív fotókon, becsületrendeken, kitüntetéseken, ruházaton és zászlókon keresztül szemlélteti a haderő atmoszféráját.

A Magyarok a francia idegenlégióban tárlat hétfői megnyitóján Holló József Ferenc nyugalmazott altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója emlékeztetett arra, hogy a francia idegenlégió fennállásának 173. évfordulóját ünnepli ebben az évben. A hónap végéig látogatható kiállítással azon magyar katonák előtt tiszteleg az alapításának 90. évfordulóját ünneplő intézmény, akik hősiesen helytálltak idegen haderőkben, jelen esetben az idegenlégióban.



Matus Gyula, az idegenlégió 5. gyalogezredének veteránja különböző emléktárgyakat, kitüntetéseket és az 5. gyalogezred századzászlóit adományozta a kiállításra. A Becsületrenddel és észak-afrikai emlékéremmel kitüntetett Matus Gyula 1948 és 1965 között volt az idegenlégió tagja. Az archív fotográfiákon szerepel egyebek mellett az egyetlen női légionista képe 1943-ból, algériai díszmenet 1957-ből. A légió életét bemutató képeket Szecskő Tibor nyugalmazott törzszászlós, a francia idegenlégió aubagne-i múzeumának korábbi vezetője kölcsönözte a tárlatra. Az érdeklődők láthatnak még francia rohamsisakot, zászlókat, idegenlégiós jelvényeket és díszvállrojtot, legénységi kimenő öltözetet és a kepit, azaz altiszti sapkát is.



A francia idegenlégiót Lajos Fülöp francia király rendelete után 1831. március 10-én alapították a Franciaországban tartózkodó külföldi önkéntesek számára, mivel külföldieket tilos volt a francia hadseregbe besorozni. Végül a légió egy elit katonai alakulattá szerveződött a francia hadseregen belül - mondta Holló József. Szavai szerint a csapatszellemnek köszönhető, hogy a sokféle kulturális közegből érkező férfiakat az idegenlégió egy családdá kovácsolta össze; több mint 4000 magyar szolgált a francia idegenlégióban, s nagyon szerették, becsülték őket emberségükért, kitartásukért és bátorságukért.

Az idegenlégó központja 1962-ig Algériában volt, manapság a világ több részén is van támaszpontja, de a főhadiszállása Aubagne-ban, Marseille közelében található. Jelenleg kilenc ezrede és egy kisebb alegysége van - tette hozzá.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár