Visszakapja tulajdonosa az államosított kastélyt
2008. október 13. 17:09 MTI
A cseh állam köteles visszaadni eredeti tulajdonosának a Prága melletti Kolodejében álló barokk kastélyt, amelyet az ötvenes évek óta a kormány használ. A prágai fellebbviteli bíróság hétfőn megerősítette az elsőfokú testület ezen értelmű döntését.
Korábban
Az első fokon eljáró bíróság januárban elutasította a kormány fellebbezését az ellen, a tavaly nyáron hozott döntés ellen, amellyel elrendelték a kastély visszaadását. A fellebbviteli bíróság szerint is bizonyítható, hogy a hatóságok fél évszázaddal ezelőtt visszaéltek a Benes-dekrétumokkal. "A kastélyt valószínűleg múzeummá alakítjuk át, hogy látogatható legyen" - mondta újságíróknak a döntés után Vítezslav Kumpera, az egykori tulajdonosok leszármazottja.
A nevezetes kastélyt, amely az elmúlt évtizedek folyamán számos fontos politikai esemény színhelye volt, a Benes-dekrétumok alapján vették el a II. világháború után az akkori tulajdonostól, Antonín Kumperától. A volt tulajdonos unokája, Vítezslav Kumpera több mint másfél évtizede követeli visszaadását, eddig sikertelenül. Bár a földhivatal már tavaly olyan döntést hozott az eredeti tulajdonos leszármazottai által előterjesztett új dokumentumok alapján, hogy a kastély visszajár a Kumpera családnak, amelytől 1948-ban elvették a hozzá tartozó gazdasági épületekkel és kiterjedt parkkal együtt, a kormány bírósági úton megtámadta a döntést, és nem akarta átadni a vitatott ingatlant.
A hatályos jogszabályok szerint Csehországban érinthetetlen a Benes-dekrétumok által államosított vagyon. A Kumpera család ügyvédei azonban évek óta azt állítják, hogy ebben az esetben visszaéltek a korabeli hatóságok a dekrétumokkal. Két évvel ezelőtt sikerült felkutatniuk egy jegyzőkönyvet, amely egy 1948. november 17-i titkos megbeszélésről számol be. Az akkori igazságügyi miniszter, a pénzügyminiszter és a kastély állami kezelője közösen megállapította ezen a találkozón, hogy bár erre az ingatlanra nem vonatkozik a dekrétum, mégis el kell kobozni, mert az államnak "tervei vannak vele". A bíróság és a telekkönyvi hivatal e bizonyíték alapján visszaadta tavaly a kastélyt az eredeti tulajdonos unokájának.
Az utolsó tulajdonos, Antonín Kumpera - a harmincas években a Walter fegyvergyár igazgatója - a II. világháború előtt vette meg a kastélyt. A csehszlovák belügyminiszter már 1947-ben kiköltöztette onnan, s az állambiztonsági hivatal vette használatba az épületet. Az ötvenes évek elején börtön is működött benne. A kormány 1955-ben vette át az értékes ingatlant, s a felújítás után hivatalos állami rendezvényekre, valamint fontos tanácskozásokra használta. Az épület olykor üdülőként is szolgált a legfelsőbb állami vezetők számára, még a rendszerváltás utáni években is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap