475 éve végezték ki az utolsó inkát
2008. augusztus 28. 10:07
`A Kormányzó halálra ítélte Atahualpát azért az árulásért, amelyet elkövetett; az ítélet megégetésre szólt, hacsak fel nem veszi a keresztény vallást... Kihozták Atahualpát, aki a térre érve azt mondta, szeretne megkeresztelkedni. A Kormányzó megengedte ezt, ezért nem elevenen égették el, hanem a egy póznához kötözték és megfojtották... Ez volt ennek az embernek a végzete, aki oly kegyetlen volt. Nagy bátorságról tett tanúságot és nem mutatott semmi érzést` - írta az egykorú spanyol krónikás arról az 1533. augusztus 29-i napról, amikor a spanyol hódítók kivégezték az utolsó inka uralkodót.
A Dél-Amerika nyugati partján fekvő, ekkor még alig száz éves inka birodalom mintegy egymillió négyzetkilométerre terjedt ki, kecsua népén a korlátlan hatalmú, isteni származásúnak tartott inka uralkodott. Végzetét a kondáslegényből lett Francisco Pizarro jelentette, aki az aztékok kincseit megszerző Hernan Cortes példáján felbuzdulva indult embereivel a Panamától délre fekvő földek meghódítására. Az arany országáról, El Dorádóról szóló színes meséi nyomán V. Károly király nemessé tette és a meghódításra váró gyarmat kormányzójává nevezte ki.
A 200 konkvisztádor szerencséjére egy trónviszály közepébe csöppent: az előző inka fiai vívtak véres harcot a hatalomért, amelyből 1532 elején Atahualpa került ki győztesen. A felfordulás közepette szinte akadálytalanul jutottak el a birodalom szívébe, ahol az inka november 16-án négyezer bottal felfegyverzett harcosa között fogadta őket. A spanyolok tábori papja hosszú szónoklatban felszólította Atahualpát, hogy legyen kereszténnyé és vesse alá magát a pápának és V. Károlynak. Az inka a hosszadalmas teológiai fejtegetéseket nem értette, de a beszéd velejét annál inkább és felháborodásában a földhöz vágta a bibliát. A `szentséggyalázás` miatt Pizarro támadást vezényelt, a tűzfegyverektől megrémült harcosok nagy részét lemészároltak, Atahualpát foglyul ejtették.
A gyalázatos csel után még szégyenletesebb alkudozás kezdődött a váltságdíjról, az inka bármennyi kincset ajánlott fel, a spanyolok kevesellték azt. Végül abban maradtak: két szobát ezüsttel, egyet pedig arannyal töltet meg addig a vonalig, amit egy felemelt karddal húznak a falra. (A szoba hossza 6,7, szélessége 5,2, magassága 2,45 méter volt.) Ő állta a szavát, a teméntelen kincset összehordták, Pizarro azonban nem: mivel Atahaualpa börtönéből az ellenállásra felszólító üzenetet csempészett ki, testvére meggyilkolása, a spanyolok elleni összeesküvés, többnejűség és bálványimádás címén halálra ítélték és 1533. augusztus 29-én kivégezték. A spanyolok ezek után kirabolták az inka fővárost, majd a lakosság pacifikálása érdekében megkoronázták az uralkodó család egyik tagját. Manco Capac hamarosan fellázadt, de vereséget szenvedett, s ezzel az inka birodalom története véget ért.
A történet utójátékaként a hódítók egymás ellen fordultak: Pizarro megölette alvezérért, akinek hívei őt gyilkolták meg, a lázadók vezetőjét a királyi biztos fejeztette le, Peru első alkirályával Pizarro fivérei végeztek, őket pedig a rendcsinálásra küldött Gasca püspök végeztette ki.
(Vladár Tamás)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap