2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

475 éve végezték ki az utolsó inkát

2008. augusztus 28. 10:07

`A Kormányzó halálra ítélte Atahualpát azért az árulásért, amelyet elkövetett; az ítélet megégetésre szólt, hacsak fel nem veszi a keresztény vallást... Kihozták Atahualpát, aki a térre érve azt mondta, szeretne megkeresztelkedni. A Kormányzó megengedte ezt, ezért nem elevenen égették el, hanem a egy póznához kötözték és megfojtották... Ez volt ennek az embernek a végzete, aki oly kegyetlen volt. Nagy bátorságról tett tanúságot és nem mutatott semmi érzést` - írta az egykorú spanyol krónikás arról az 1533. augusztus 29-i napról, amikor a spanyol hódítók kivégezték az utolsó inka uralkodót.

A Dél-Amerika nyugati partján fekvő, ekkor még alig száz éves inka birodalom mintegy egymillió négyzetkilométerre terjedt ki, kecsua népén a korlátlan hatalmú, isteni származásúnak tartott inka uralkodott. Végzetét a kondáslegényből lett Francisco Pizarro jelentette, aki az aztékok kincseit megszerző Hernan Cortes példáján felbuzdulva indult embereivel a Panamától délre fekvő földek meghódítására. Az arany országáról, El Dorádóról szóló színes meséi nyomán V. Károly király nemessé tette és a meghódításra váró gyarmat kormányzójává nevezte ki.
A 200 konkvisztádor szerencséjére egy trónviszály közepébe csöppent: az előző inka fiai vívtak véres harcot a hatalomért, amelyből 1532 elején Atahualpa került ki győztesen. A felfordulás közepette szinte akadálytalanul jutottak el a birodalom szívébe, ahol az inka november 16-án négyezer bottal felfegyverzett harcosa között fogadta őket. A spanyolok tábori papja hosszú szónoklatban felszólította Atahualpát, hogy legyen kereszténnyé és vesse alá magát a pápának és V. Károlynak. Az inka a hosszadalmas teológiai fejtegetéseket nem értette, de a beszéd velejét annál inkább és felháborodásában a földhöz vágta a bibliát. A `szentséggyalázás` miatt Pizarro támadást vezényelt, a tűzfegyverektől megrémült harcosok nagy részét lemészároltak, Atahualpát foglyul ejtették.
A gyalázatos csel után még szégyenletesebb alkudozás kezdődött a váltságdíjról, az inka bármennyi kincset ajánlott fel, a spanyolok kevesellték azt. Végül abban maradtak: két szobát ezüsttel, egyet pedig arannyal töltet meg addig a vonalig, amit egy felemelt karddal húznak a falra. (A szoba hossza 6,7, szélessége 5,2, magassága 2,45 méter volt.) Ő állta a szavát, a teméntelen kincset összehordták, Pizarro azonban nem: mivel Atahaualpa börtönéből az ellenállásra felszólító üzenetet csempészett ki, testvére meggyilkolása, a spanyolok elleni összeesküvés, többnejűség és bálványimádás címén halálra ítélték és 1533. augusztus 29-én kivégezték. A spanyolok ezek után kirabolták az inka fővárost, majd a lakosság pacifikálása érdekében megkoronázták az uralkodó család egyik tagját. Manco Capac hamarosan fellázadt, de vereséget szenvedett, s ezzel az inka birodalom története véget ért.
A történet utójátékaként a hódítók egymás ellen fordultak: Pizarro megölette alvezérért, akinek hívei őt gyilkolták meg, a lázadók vezetőjét a királyi biztos fejeztette le, Peru első alkirályával Pizarro fivérei végeztek, őket pedig a rendcsinálásra küldött Gasca püspök végeztette ki.
(Vladár Tamás)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár