A hárem és a női öltözködési szokások
2007. december 2. 17:17
Paráznák az otthonukat illatosítva elhagyó nők
A muszlim nők 10 pontban foglalták össze, miért tartják annyira fontosnak a fátyol viselését, és hogy miért fedik el testüket a külvilágtól.
1)Örömet szereznek vele Allahnak
2)A női jellem elégedettségére lehet következtetni belőle
3)Kifejezi a női gondolkodásmód egyszerűségét, a női testet és a lelkierőt
4)Csak a férjüknek és közeli családtagjainak mutatják meg testüket, így betartják az iszlám előírásait, vagyis nem esnek a paráznaság bűnébe
5)Az öregség nem okoz kellemetlenséget a számukra
6)Isten bérbe adta a nőknek a testet, és ezt a bizalmat nem szabad elveszíteniük
7)Nem zsákmányolják ki a testüket
8)A rang, a női érték ezen alapszik, a tisztaság
9)Ha a muszlima észrevehetetlen, nem bámulható
10)Védelmet nyújt a nap és a bőrrák ellen
A saría a női ruházkodás elemi szabályai mellett különös figyelmet szentel annak, hogy mindkét nem csak saját nemének megfelelően viselkedhet. Ha egy nő férfiasan, vagy ne adj isten, egy férfi nőiesen viselkedik, akkor akár a fajtalankodás gyanúja is felmerülhet. Maga Allah küldötte is megátkozta a nőies férfiakat és a férfias nőket.` Allah is kemény szavakkal sújtja azokat, akik nem nemüknek megfelelően viselkednek. `Allah megátkozta azt a férfit, aki női ruhát visel, és azt a nőt, aki férfi holmit hord.`
A nő illatosítsa magát, de sohasem akkor, amikor elhagyja lakását. Ha a nő nyilvános helyre megy kerülje az illatszerek használatát. A próféta komolyan figyelmezteti a nőket: `Az a nő, aki illatosítja magát, majd emberek közé megy, hogy érezzék az illatát bizony parázna.` Az illatosítás tilalmát az imádkozásra vonatkozólag kell a legkomolyabban venni. Mielőtt a nő a mecsetbe vonulna az imádkozó férfiak közé, fürödjön meg. Mohamed azt mondta: `Annak a nőnek, aki illatossá tette magát és azután elment a mecsetbe azért, hogy érezhető legyen az illata, addig nem fogadtatik el az imája, amíg meg nem fürdik ugyanúgy, mint a nemi aktus után.`
A nők azonban ritkán látogattak meg egy-egy mecsetet idejük legnagyobb részét, ugyanis egy számukra elkülönített lakrészben az úgynevezett háremben töltötték. A hárem szó szerinti jelentése szentély, vagy elzárt hely. A lakóháznak azt a részét jelölte, ahol az asszonyok és a gyermekek laktak. Ez a rész szigorúan zárva maradt az idegen férfiak előtt, míg a ház többi része nyitva állt a számukra.
A háremhez hatalmas épületszárnyak, lakrészek, fákkal, virágokkal beültetett udvarok, kerti medencék, teraszok tartoztak. A családi élet központja volt. Előfordul, hogy a háremben mindössze egyetlen asszony raboskodott gyermekeivel. Bár az iszlám engedélyezi a többnejűséget, nem minden arab férfi engedhette meg magának a poligámiát, hiszen minden egyes asszonyért jegyajándékot kellett fizetnie, el kellett tartani őket és a felnövekvő generációkat. Ez bizony temérdek pénzbe került, és csak a leggazdagabb urak számára adatott meg ez a luxus. Tehát a hárem nem mindenesetben egy olyan helyet jelöl, ahol egyszerre több asszony tartózkodott, hanem egyetlen nő is lakhatta.
A gazdagabb családokban a hárem és a gyermekek épségéért az eunuchok feleltek. Az előkelő házakban ők végezték a legfontosabb feladatokat, így a legkiválóbb tisztségek is ezen belső bizalmasokat illették. Az eunuchok között fehérek és feketék egyaránt megtalálhatók. A feketék elsősorban Afrikából és Indiából, míg a fehérek az északi és keleti országokból érkeztek. Az eunuchokért igen magas árat kellett fizetni. Természetük a gyermekekéhez hasonlatos, a ház urai háziállatként kezelték őket, s nem vették emberszámba. Rendkívüli módon ragaszkodtak gazdáikhoz, náluk hűségesebb és odaadóbb szolgák nem is léteztek. Az eunuchok központi szerepet játszottak a vagyonosabb családokban, hiszen azt a női lakóteret védelmezték, mely a női szüzesség, tisztaság szimbóluma. Az iszlám világában a nő tisztaságának védelme egyben a férfi becsületének megóvását is szolgálta.
Nem egy becsületbeli ügy miatt ontották ki egy-egy nő életét kegyetlen körülmények között. Ha egy nő rossz útra tért vagy ha a becsületén folt esett, akkor férje vagy ha az illető lány, fivéreinek férfiasságát kérdőjelezte meg, így a férfit kitagadták a muszlim közösségből. Ez persze arra sarkallta a férfiakat, hogy visszaszerezzék eredeti jogaikat, tisztára mossák becsületüket. Erre szerintük az egyetlen megoldás a vérengzés, terror, hiszen a becsületet többre tartják bárminél, még saját tulajdon gyermekeiknél is.
A férfi szerint a nőt kellett felelősségre vonni, mert engedett a kísértésnek, a csábításnak, ők a felelősek a szégyenért, amit a férfinak el kellett szenvednie. Az arab férfiak nagyon elfogultan ítélkeztek ebben a kérdésben. A nők, hogy elkerüljék kedvezőtlen sorsukat, jóval ritkábban hagyták el a háremet egész testüket fedő bő ruházatban és fátyolban. Férjük minden lépésüket követték, így a nők a férfiak rabjai. A fátyol és a hárem egyértelműen a férfiak érdekeit képviseli, és a férfi becsületét védi. Mindkét dolog a női szemérem és a tisztaság megóvásának eszköze.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap