2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lenyűgöző, épségben megőrződött római kori fafigurát találtak Angliában

2022. január 14. 16:35 MTI

Kitűnő állapotban fennmaradt, egyetlen fából faragott római kori figurát találtak egy brit ásatáson. A rendkívül ritkának számító lelet egy vízzel telt árokból került elő Buckinghamshire-ben, az Egyesült Királyság eddigi legnagyobb régészeti feltárásán, amely a 240 kilométer hosszú HS2 vasútvonal mentén folyik.

A régészek szerint az árokban az oxigénhiány segített megakadályozni, hogy a római kori figura az évszázadok alatt elrohadjon. A 67 centiméteres figurát egyetlen fadarabból faragták ki.

Jim Williams, a Historic England tudományos főtanácsadója a The Guardiannek elmondta, hogy a faragás minősége kitűnő, az alak pedig annál is izgalmasabb, mert ebből a korszakból ritkán maradnak fenn szerves készült tárgyak.

A Twyford közelében egy mezőn talált fafigura a derekánál összefogott, térdig érő tunikát viselő embert ábrázol. A fején talán kalap, esetleg különleges frizura lehetett, a lábai jó kirajzolódnak, bár a lábfejek és az alkarok elkoptak.

Több mint ezer régész dolgozik 2018 ősze óta legalább 60 különböző helyszínen a London és Birmingham közötti a HS2 első szakaszának útvonala mentén. A szakértők szerint jó, ha nemzedékenként egyszeri adódik ilyen lehetőség, amely segít fényt deríteni 10 ezer év történelmére.

Az útvonalat lézerszkenneléssel és geofizikai felmérésekkel térképezték fel, mielőtt az ásatások megkezdődtek volna. A régészeti vizsgálatot a törvények szerint kötelező volt elvégezni az építkezés előtt.

A vaskortól a viktoriánus korszakig terjedő leletek között található a napokban felfedezett hatalmas római kori település Northamptonshire-ben, 16. századi kertek Warwickshire-ben és a világ legrégebbi vasúti kerekháza is Birminghamben, továbbá több tízezer emberi maradvány különböző temetkezési helyeken.

Alice Roberts, a BBC Digging for Britain című műsorának műsorvezetője szerint a HS2 útvonala mentén talált rendkívüli leletek is azt tanúsítják, hogy milyen gazdag az ország régészeti tája.

A leletek többsége múzeumokba kerül, de az olyan nagyobb építményeket, mint például a Northamptonshire-ben talált 10 méter széles római kori utat a vasút építése miatt lebontják.

A faragott figurát a york-i régészeti intézetben vizsgálják meg. A figura egy letört, és az árokban szintén megtalált darabját pedig radiokarbonos kormeghatározásra használják fel, hogy kiderüljön a lelet tényleges kora.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár