2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: április  •  Nap: 28
19 találat
[1]

1131. április 28.

Székesfehérvárott megkoronázzák a vak Béla herceget

[2]

1241. április 28.

A tatárok elől Trauba menekül a királyi család

IV. Béla a muhi ütközet után nyugat felé menekült. Először Pozsonyban állapodott meg, ahonnan Frigyes osztrák herceg átcsalta saját földjére, a szomszédos Hainburgba, és szorult helyzetét kihasználva kicsikarta tőle három magyar vármegye átengedését. Tőle megszabadulva a király délnek fordult. Zágrábban magához vette feleségét és gyermekeit, elhozatta a kincstárát Székesfehérvárról, és kíséretével a dalmát tengerpartra vonult. Megfelelő menedéknek végül Trogir (Trau) városát találta, amelyet kőfalak védtek, ráadásul a parthoz közel egy kis szigeten feküdt. Félelme nem volt indokolatlan, mert a tatárok egyik fő célja valóban a `kelár` vagyis a király kézre kerítése volt. Miután 1242. elején átkeltek a befagyott Dunán, március elején megjelentek a parton Trogirral szemben. Már az ostromot fontolgatták, amikor híre jött a nagykán halálának, ami hazatérésre késztette őket. Béla ekkorra már nejével együtt megfogadta, hogy ha ők és országuk túlélik a tatár veszélyt, születendő gyermeküket Istennek ajánlják. Így lett később apáca, majd szent, Margit leányukból, aki hónapok múlva, még horvát földön látta meg a napvilágot.

[3]

1401. április 28.

Zsigmond a bárók fogságába esik

Budán az elégedetlen országnagyok letartóztatták a királyt. Ennek előzménye az volt, hogy 1392 után Zsigmond szabadulni akart a ligauralom alól. Igyekezett minél nagyobb befolyáshoz juttatni személyes pártfogoltjait. 1397-ben ugyan a nemesség óhajára törvénybe iktatta az idegen kegyencek eltávolítását, foganatja azonban a törvény azon pontjának lett, amely lehetővé tette a kényszer hatására eladományozott birtokok visszavételét. A törvény első áldozatává a Jolsvai nádor nikápolyi fogságba esése miatt pozíciójában megrendült Kaplai-rokonság vált. Elkobzott váraik viszont - a nemesi közvélemény felhördülése ellenére - most is az `idegeneket` gyarapították. 1401 tavaszán belpolitikai válság robbant ki. A nemzeti színezetet öltő mozgalom élére Kanizsai érsek és Bebek Detre nádor álltak. A király letartóztatásakor Zsigmond védelmében kardot rántó Tari Lőrinc súlyos sebeket szerzett, nagyobb ellenállás azonban nem történt. Zsigmond nem volt hajlandó a felkelők követelését - azaz idegen hívei elbocsátását - teljesíteni, inkább a fogságot választotta. Az ország vezetését az államhatalom szimbólumává előlépett Szent Korona nevében országtanács vette át, élén, mint a `Szent Korona kancellárja`, Kanizsai érsek állt. Az országnagyok egysége Zsigmond kiiktatásával megszűnt. A szóba jöhető trónigénylők - II. Ulászló lengyel király, Vilmos osztrák herceg, valamint Nápolyi László - nem rendelkeztek nagy támogatottsággal. Zsigmond trónját Garai Miklós horvát-szlavón bán (az 1386-ban meggyilkolt Garai nádor fia) mentette meg, aki közvetített az országtanács és Zsigmond között. Az egyezség végrehajtásának időtartamára pedig túszként fiát és öccsét ajánlotta fel. Így sikerült királyát kiváltania a fogságból. Zsigmond október 29-én közkegyelemben részesítette ellenfeleit. Idegen híveit azonban nem küldte el, sőt, családi kötelékre lépett velük. Eljegyezte ugyanis Cillei Hermann leányát, Borbálát, akinek nővére ugyanakkor Garai Miklós menyasszonya lett.

[4]

1681. április 28.

Az abszolutizmus veresége Magyarországon

Bécs a Wesselényi-összeesküvést követően felrúgta a rendek és közte 1608 óta fennálló hatalommegosztást. Az abszolutizmus kísérlete a magyar alkotmány felfüggesztésére azonban kudarcba fulladt. Thököly Imre bujdosóinak mozgalma és a Birodalom kedvezőtlenre fordult nemzetközi helyzete végül 1681-ben meghátrálásra kényszerítette az udvart. I. Lipót császár az esztendő tavaszára - tizenkilenc éves szünet után - Sopronba országgyűlést hívott össze. A diéta érvénytelenítette mindazokat az intézkedéseket, melyeket 1670 után Bécs bevetett a rendekkel szemben. Megszüntették az 1671-ben életbe léptetett ún. repartitiós adórendszert; eltörölték az 1673-ban felállított új központi kormányszervet, a Guberniumot; megerősítették a nemesi kiváltságokat; visszaállították a végvári katonaság 1655. évi létszámát; biztosították a protestánsok szabad vallásgyakorlatát, és engedélyezték a száműzött prédikátorok hazajövetelét. Thököly sógorának, Esterházy Pál bányavidéki főkapitánynak nádorrá (1681-1713) választásával ekként nagyjából visszaállt a bécsi béke és az 1608. évi királykoronázás után kialakult dualisztikus politikai berendezkedés.

[5]

1770. április 28.

James Cook kapitány partraszáll Ausztráliában

[6]

1772. április 28.

Kivégzik von Struensee grófot

Johann Friedrich von Struensee grófot, aki az elmebeteg VII. Keresztély király háziorvosa, s 1771 óta, mint Dánia titkos kabinetminisztere Norvégiát, Schleswig és Holstein hercegségét kormányozza, Karolina Matilda királynőhöz fűződő viszonya miatt kivégzik. Struensee kihasználta a király fölött szerzett befolyását a kabinettitkári állás megszerzésére. E minőségében minden kormányzással kapcsolatos irat átment a kezén. Fokozatosan vette át a hatalmat. Befolyását erősítendő közeledett a fiatal királynőhöz, Karolina Matildához, akit kezdetben csak ütőkártyaként kívánt felhasználni. Ebből fejlődött ki szerelmi történetük; a királynő gyermeke hasonlított Struenseere. Struensee számtalan reformintézkedést hozott: 16 hónap alatt mintegy 600 törvényt és rendeletet. Népszerűségét elvesztette, mert a felesleges hivatalnokokat elbocsátotta, és a kétnyelvű Dániában a németet nyilvánította az egyedüli hivatalos nyelvvé. Végül is összeesküvés bontakozott ki ellene; Struenseet elítélték, lefejezték, felnégyelték és kerékbe törték.

[7]

1789. április 28.

Fellázad a legénység a Bounty-hadihajón

[8]

1806. április 28.

Megszületett Rudolf Christian Boettger svéd fizikus és vegyész

Achersleben-ben született, Halléban teológiai és természettudományi tanulmányokat folytatott. A biztonsági (svéd) gyufa feltalálója, amelynél savtartalmú anyagot tartalmaz a gyufa feje és a vörösfoszfor veszélytelen változata csak a dörzsfelületen van. 1852-ben feltalálta a nikkelezést, az üveg ezüstözését és platinázását. Hulladékanyagból talliumot és indiumot állított elő. Foglalkozott a bőrök szőrtelenítésével, a nitrocellulóz előállításával, az antrakinon nitrálásával. Frankfurt Am Main-ban halt meg 1881. április 29-én.

[9]

1859. április 28.

A Habsburgok vereséget szenvednek Itáliában

Cavour, Piemont liberális arisztokrata miniszterelnöke, a piemonti Savoyai-ház fennhatósága alatt akarta egyesíteni Itáliát. 1858-ban megállapodott III. Napóleonnal, hogy Franciaország, Nizza és Savoya átengedése fejében támogatást nyújt Észak-Itália fegyveres felszabadításához. A Kossuth-emigráció a háború kiterjesztésétől remélte Magyarország felszabadítását. 1859. április 28-án tört ki a háború Ausztria és a Franciaországgal szövetséges Piemont között. A Német Szövetség tagállamainak többsége úgy vélte, hogy segítenie kell Ausztriának, Poroszország viszont várakozó álláspontra helyezkedett, nem akarta, hogy riválisa egy győztes háborúból megerősödve kerüljön ki. Az Osztrák Császárság vezetése, s maga a császár úgy hitte, hogy fenntarthatók itáliai pozíciói, hogy forradalmi irányzatok ellen harcol, hogy olaszkérdés nincs is, az csak Cavour és elvbarátainak találmánya. Ausztria azonban váratlan, gyors és súlyos vereséget szenvedett a háborúban, és ezzel eleve elesett annak lehetősége, hogy a Német Szövetség Ausztria segítségére siessen. Ferenc József nagyon gyorsan elfogadta III. Napóleon békeajánlatát (a július 11-i villafrancai előzetes békében, majd a november 10-i zürichi békében), lemondott a gazdag Lombardiáról. Ausztria számára a zürichi béke nem csak presztízs- és területvesztést jelentett, hanem súlyosabb és messzehatóbb fordulatot: megbomlott az 1815-ben kialakított európai államrendszer, kétségessé vált a Német Szövetség belső kormányzásának további sorsa.

[10]

1881. április 28.

Meghal Ján Botto szlovák költő

Alsószkálnokon született 1829. január 27-én. Pesten szerzett mérnöki oklevelet, földmérő volt. Bejárta Felső- Magyarországot, az utazásai során megismert népköltészeti hagyományokat később beépítette költészetébe. Művészetére Petőfi is nagy hatást gyakorolt. Főként balladáival vált ismertté; Jánosík halála (1862) című elbeszélő költeménye a szlovák irodalmi népiesség egyik csúcsa. Népszerűek voltak katonadalai, Petőfi és Mickiewicz verseit fordította. Besztercebányán halt meg 1881. április 28-án.

[11]

1916. április 28.

Megszülett Ferruccio Lamborghini olasz gépkocsigyáros

A róla elnevezett autógyártó társaságot az 1950-es évek végén alapította Bolognában. A háború idején még gépészmérnökként kis javítóműhellyel kezdte, majd egy manufaktúrát létesített. 1948 után tíz év alatt a Lamborghini Tratori céget Olaszország egyik neves cégévé fejlesztette. A monstrumok után sportkocsik gyártásába kezdett; első modelljét 1964-ben mutatta be. Elsősorban a gépkocsik gyorsaságára és exkluzivitására helyezte a hangsúlyt. Miura típusú - gyönyörű, arányos - sportkocsijával, amely óránként 186 mérföldes sebességet ért el, 1966-ban a genovai bemutatón átütő sikert aratott. Később azonban már nem tudta felvenni a versenyt a még gyorsabb kocsikat gyártó Ferrarival. Végül arra kényszerült, hogy érdekeltségeinek többségét 1987-ben eladja a Chrysler-gyárnak. Az energiaválság után még traktorgyárától is megvált, és egy 740 holdas birtokon gazdálkodott Umbria tartományban. A Lamborghini nevet viselő luxus sportkocsikat azonban tovább gyártották (évi mintegy kétszázas szériában), köztük olyan különlegességekkel, mint a felfelé nyíló ajtajú Countach vagy Murciélago. A céget 1998-ban a Volkswagen csoporthoz tartozó Audi vette meg.

[12]

1918. április 28.

Meghal Gavrilo Princip

[13]

1919. április 28.

Létrejön a Népszövetség

A párizsi békekonferencián a győztes szövetséges hatalmak aláírják a Népszövetség, a nemzetközi együttműködést szolgáló szervezet egyezségokmányát, amelynek feladata a fegyveres összecsapások jövőbeli elhárítása. A szervezet iránti igény a világháború során született meg. Az USA és Nagy-Britannia befolyásos körei fokozott nemzetközi együttműködésre törekedtek. Különösen az amerikai elnök, Woodrow Wilson támogatta az eszmét. A Népszövetség egyezségokmánya vezette be a párizsi békeszerződéseket (1919. VI. 28.; 1920.), melyekkel politikailag újjárendezték a világot. A Népszövetség tagjai támadás esetén kölcsönös segítségnyújtásra, a fegyverkezés csökkentésére és nyílt diplomáciára kötelezik magukat. Nemzetközi konfliktusok esetén elfogadják a hágai nemzetközi bíróság döntését. A békekonferencia határoz a Népszövetség szervezetéről is. A közgyűlésnek a világháború valamennyi győztes szövetséges állama a tagja. További új tagok felvételére csak hozzájárulásukkal kerülhet sor, az ellenséges hatalmak és semleges államok egyelőre ki vannak zárva a szervezetből. 1920-ban Svájccal kivételt tesznek: a differenciált semlegesség feltételével beléphet, ami azt jelenti, hogy az idegen hatalmak elleni közös gazdasági szankciók végrehajtásában részt vesz ugyan, a katonai akcióktól azonban távol marad. A közgyűlés minden tagja egy szavazattal rendelkezik. A szerződésszegő tagok elleni döntéseket kétharmados többséggel hozzák. A közgyűlés évente legalább egyszer összeül. A Népszövetségből való kilépés lehetséges; ha nyomós okok állnak fenn, államokat ki is lehet zárni. A Népszövetség vezető szerve a titkárság, genfi székhellyel, és a népszövetségi tanács. A titkárság, melynek élén a főtitkár áll, a végrehajtó szerv. Ő hívja össze a tanácsot, és készíti elő az üléseket. A Népszövetség tanácsának állandó tagjai a győztes főhatalmak, a nem állandó tagok időszakonként váltják egymást. A tanács évente legalább egyszer összeül. Feladatai közé tartozik a világméretű leszerelés előkészítése. Hirtelen háború esetén biztonsági intézkedéseket hoz. Időszerű vitás kérdésekben tanácsokat ad, megoldási lehetőségeket javasol, vagy átutalja az ügyet a nemzetközi törvényszékhez. Valamennyi döntést egyhangúan kell megszavazni. A nemzetközi bíróság vitás ügyekben dönt. Szankciókat határoz el, amelyeket a tagok végrehajtanak. A tiszteletre méltó szervezet tekintélyét rombolta, hogy valójában ritkán tudta érvényesíteni akaratát. A kételyeknek G. B. Shaw drámában adott hangot.

[14]

1930. április 28.

Róbert bácsi magánkonyhája

A tömeges városi szegénység szükség-élelmezésére Európa szerte nyitottak népkonyhákat. Magyarországon a magánkonyhát üzemeltető Feinsilber Róbertet politikai megfontolásból kiutasítják. `Róbert bácsi` a pesti köznyelvben az ingyen-juttatás szimbólumává vált.

[15]

1945. április 28.

Kivégzik a Duce-t

Két nappal Hitler öngyilkossága előtt, április 28-án, az olaszországi német front összeomlása után Benito Mussolinit, az olasz fasiszták „Ducé”-ját a Nemzeti Felszabadító Bizottság parancsára bíróságai eljárás nélkül szeretőjével, Clara Petaccival együtt agyonlőtték. Hulláikat a Duce két hívével együtt a milánói Piazza Lorettón közszemlére bocsátották – minden fasisztának szóló figyelmeztetésül és az Olaszország fasiszta múltjával való szakítás látható jeléül. Mussolinit, mikor megpróbálta, hogy német egyenruhában titkon átmeneküljön a svájci határon, partizánok ismerték fel és fogták el.

[16]

1969. április 28.

Lemond de Gaulle

Franciaország 1958 óta hivatalban levő köztársasági elnöke, Charles de Gaulle, mivel a népszavazáson elvetik az általa indítványozott közigazgatási átszervezést és szenátusi reformot, lemond. Utóda Georges Pompidou. De Gaulle pozícióit az 1968. májusi zavargások nagyon meggyengítették. Hogy nem sokkal ezután megnyerte a választásokat, annak a rend és nyugalom igénye volt az oka. Amikor az állampolgároknak népszavazáson de Gaulle indítványainak elfogadása vagy elvetése között kell választaniuk, inkább az utóbbi mellett döntenek. Az indítvány második pontja, a szenátusi reform a lakosság körében igen népszerűtlen. A népszavazáson azonban csak az egész indítványt lehetett elfogadni vagy elutasítani. De Gaulle politikája mind nagyobb visszautasításra talál. A NATO-n belüli francia elkülönülés (1966. VII. 1.) nem hozta meg a kívánt eredményt. De Gaulle vezetésével Franciaország vezető hatalommá szeretett volna válni "az Atlanti-óceántól az Urálig terjedő Európában". Ehhez az igényhez Franciaországnak nincs meg sem a kellő belpolitikai koherenciája, sem a pénzügyi lehetősége. Ráadásul az atomprogramhoz hasonló vállalkozásokra tékozolták el azt a pénzt, amelyre a szociális és gazdasági reformokhoz lenne szükség.

[17]

1976. április 28.

Megszületett Richard Hughes walesi származású angol író és költő

Richard Arthur Warren HUghes Weybridge-ben született 1900. április 19-én. Oxfordban és Charterhouse-ban tanult. Tanulmányai befejeztével sokat utazott, több évet élt Jamaicában, kalandozott Amerikában, Nyugat-Indiában és a Közel-Keleten, két alkalommal Magyarországon is járt. Hazatérése után a Walesi Nemzeti Színház alelnöke lett, később ő alapította a walesi Portmadoc Players színtársulatát. Irodalmárként a moralizálásra, didakticizmusra való hajlam jellemezte. Ő írta a világ első hangjátékát Danger (Veszély) címmel, amelyet a BBC sugárzott 1924. január 15-én. Legjelentősebb műve a Szélvihar Jamaikában című regénye, amelyben a gyerekkor speciális lélektanát boncolgatja, s így mintegy előtanulmánya Golding A legyek ura című művének. A nővérek tragédiája című drámája G. B. Shaw szerint `a legjobb egyfelvonásos, amit valaha írtak`.

[18]

1987. április 28.

Adó- és árreform, jövedelemszabályozás az MSZMP KB ülésén

Az MSZMP KB ülése az adó- és árreform, valamint a jövedelemszabályozás kérdéseivel foglalkozott. A határozat szellemében az országgyűlés 1987. szeptember 16-án elfogadta az adótörvényeket. Bevezették a személyi jövedelemadót és az általános forgalmi adót. Megszűnt a településfejlesztési hozzájárulás, a vállalati vagyonadó, a béradó és a felhalmozási adó, csökkentették a vállalati kereseti adót.

[19]

2001. április 28.

Bajkonurból útnak indul az első űrturista

Az amerikai Dennis Tito, aki 20 millió dollárt fizetett az űrutazásért. A Titót, valamint Jurij Baturin és Talgat Muszabajev orosz űrhajósokat szállító Szojuz TM-32-es űrhajó sikeresen Föld körüli pályára állt. Április 29-én az Endeavour amerikai űrrepülőgép levált a Nemzetközi Űrállomásról, hogy lehetővé tegye a Szojuz űrhajó kikötését. Április 30-án a Szojuz legénysége és utasa a Nemzetközi Űrállomás területére lépett. A történelmi `kiruccanás` május 6-án, közép-európai idő szerint 7 óra 41 perckor ért véget, amikor Kazahsztánban sikeresen landolt az első űrutazót szállító kabin.

Bezár