Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
2021. május 10. 17:23 Múlt-kor
Egy ritka, 2000 éves bronzmécses, amelyet a múlt héten találtak Jeruzsálemben, úgy tűnik, egy összeilleszthető pár egyik fele. Párja igen messzire került: kilenc évvel ezelőtt fedeztek fel Magyarországon, Aquincumban.
Korábban
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) a múlt héten közölte, hogy a bronzmécses – amely becsléseik szerint a Kr. u. 1. század végéről, illetve a 2. század elejéről származhat – az első ilyen lelet volt, amely Izrael területén került elő, és világszerte is csak néhány ilyen tárgyról tudnak.
A felfedezés bejelentését követően Dr. Lassányi Gábor régész vette fel a kapcsolatot a jeruzsálemi Dávid Városa régészeti lelőhely munkatársaival, hogy elmondja: lehetséges, hogy a mécses másik fele az a lelet, amely 2012-ben került elő Aquincumban.
A két mécses összeillesztve egy színházi maszkhoz hasonló arcot formáz, fogantyújuk pedig az akantusz (avagy medveköröm) nevű növény levelét.
Lassányi szerint egyéb külső kidolgozási jegyeik alapján is szinte biztos, hogy egyazon műhelyben és ugyanabban az időszakban készültek. A két mécses egy vájat és a bele illeszkedő sín segítségével illeszthető össze – előbbi az aquincumi, utóbbi a jeruzsálemi példányon található meg.
Habár nem teljesen biztos, hogy a két mécses tényleg ugyanahhoz a párhoz tartozik – méreteik egyelőre nem teljesen biztos, hogy egyeznek –, erre is hamarosan fény derülhet: az aquincumi darabról már 2013-ban készült egy háromdimenziós kép, és hamarosan rendelkezésre fog állni hasonló a jeruzsálemi leletről is, így virtuálisan összemérhetők lesznek.
További érdekes információkat rejthet a két tárgy anyagvizsgálata, amely az Izraelben talált példány esetében már elkészült, és a Magyarországon fellelt mécses esetében is szándékoznak véghezvinni a közeljövőben.
Érdekesség, hogy a 2000 évvel ezelőtt a jeruzsálemi Templom-hegyhez tartó zarándokok által leginkább frekventált útvonal mentén talált mécses kanóca is szokatlanul jó állapotban előkerült a helyszínen.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

1. világháború
- A csata, ahol centiméterekben mérték a veszteséget: a somme-i vérfürdő
- Hogyan vált első számú közellenséggé a korábban ártatlannak hitt cápa?
- Az alkukból nem kért, visszautasította a miniszterelnöki széket ifjabb Andrássy Gyula
- Kettős gyilkosság többszörös kérdőjellel: a szarajevói merénylet rekonstruálása
- A folyó, amelyet tizenkétszer festett pirosra a magyar honvédek vére
- Nagyhatalmi támogatással jött létre a magyar revízió elleni szövetség
- Szerény ösztöndíjából dzsunkát vett, és behajózta Kína nagy folyóit Cholnoky Jenő 13:20
- A férfiakat lenyűgözte, a szigorúan erkölcsös híveket felháborította a bikini 07:30
- A háborúk és a klímaváltozás miatt néptelenedett el Tikal, a maják hatalmas városa tegnap
- Az ugandai légierő negyedét is elpusztította a történelem egyik leglátványosabb túszmentő akciója tegnap
- Higanymérgezés sem állíthatta meg India feltérképezésében a Mount Everest névadóját tegnap
- A brit uralom emlékét is kitörölték volna az örömmámorban úszó amerikaiak 1776-ban tegnap
- Taktikus lépés vagy árulás volt Churchill támadása a francia flotta ellen? 2022.07.03.
- Bismarck jóslata bevált, vérrel és vassal döntöttek az egységes Németország jövőjéről 2022.07.03.